Zakończyła się teresińska edycja akcji. Dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z Teresina i Błonia uczyły się prawidłowej segregacji odpadów. Uczniowie w ciągu dwóch tygodni zebrali ponad tysiąc worków posegregowanych odpadów i przygotowali kilkaset prac plastycznych, rzeźb i fotografii oraz przedstawienia o tematyce ekologicznej.

Najlepszych nagrodzono na finale akcji, który odbył się 6 listopada w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Teresinie.

W trakcie finału akcji „… z natury segreguję!” zostały rozstrzygnięte konkursy: plastyczny, techniczny i fotograficzny, poza tym wybrano najlepszych koordynatorów akcji oraz ogłoszono zwycięskie placówki w konkurencji selektywnej zbiórki odpadów. Zwycięskie prace artystyczne zachwycały ujęciem tematu segregacji odpadów, zarówno od strony wykonawstwa, jak i trafności haseł. Na przykład pierwsze miejsce w konkursie plastycznym w kategorii klas IV-VI zajęła Agata Dudkowska z SP w Paprotni, która zaprezentowała hasło: „Nie świń, segreguj”.

Dzieci w sumie zebrały ponad tysiąc posegregowanych worków odpadów opakowaniowych. Akcja miała na celu nauczenie młodych mieszkańców Błonia i Teresina prawidłowej selekcji odpadów, zgodnie z zasadą, że „liczy się jakość, a nie ilość”. Najlepiej segregowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Budkach Piaseckich, a wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła w Paprotni.

Cała akcja nie odbyłaby się bez zaangażowania nauczycieli i pedagogów, którzy jako koordynatorzy projektu w poszczególnych placówkach prowadzili lekcje ekologiczne, konkursy artystyczne i nadzorowali zbiórkę odpadów oraz z własnej inicjatywy organizowali dodatkowe zajęcia i konkursy. Na finał większość szkół przygotowała przedstawienia o tematyce ekologicznej. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i prezentowali inscenizacje poruszające problem ochrony środowiska. Najlepszym koordynatorami zostali Adam Grzebiela z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Szymanowie, Sylwia Pela z SP w Budkach Piaseckich i Lidia Stobiecka z SP im. Jana Pawła II w Paprotni.

Finał otworzył wójt Teresina Marek Jaworski, dziękując wszystkim za udaną akcję. Podczas imprezy każdy młody uczestnik. otrzymał cenne nagrody lub upominki przygotowane przez organizatorów PSR, Bakoma, Aminex oraz władze gminy Teresin. Dodatkowo firma Bakoma przygotowała dla wszystkich mleczny poczęstunek.

Występy poszczególnych szkół były przeplatane zabawami i konkursami, do których oprócz dzieci włączali się aktywnie przedstawiciele partnerów akcji, nauczyciele, dyrektorzy placówek oraz rodzice. Konkurencję przeciągania liny między reprezentacją dorosłych organizatorów a gimnazjalistami wygrali młodsi zawodnicy licznie dopingowani przez publiczność. Natomiast wspólny taniec ekologiczny poruszył wszystkich uczestników od najmłodszego do najstarszego, cała sala tańczyła w rytm puszczanej muzyki.

Akcja, dzięki zaangażowaniu się w nią nie tylko dzieci, ale całych rodzin, ma wyraźny wpływ na wzrost zainteresowania problemem segregacji odpadów wśród środowisk lokalnych. Warto sobie uświadomić, że przy niewielkim wysiłku możemy poprawić stan środowiska, zmniejszając liczbę odpadów na wysypiskach poprzez ich segregację oraz umożliwienie ich wtórnego wykorzystania. – mówi Katarzyna Kawczyńska, Koordynator Projektu „W Trosce o Naturę”, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA.

Realizacja tej edycji akcji „… z natury segreguję!” była możliwa dzięki zaangażowaniu odpowiedzialnych społecznie firm i instytucji troszczących się o ochronę środowiska. Do tego grona zaliczają się władze gmin Teresin, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, będący głównym pomysłodawcą i organizatorem akcji. Partnerem programu była firma Bakoma, która popularyzowała akcję wśród pracowników oraz ufundowała nagrody konkursowe. Natomiast nad stroną techniczną zbiórki odpadów czuwała spółka Aminex z Grodziska Mazowieckiego.

Cały program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Radosny ekotaniec dzielnych segregowaczy. / Fot. PSR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię