Młodzi, zdolni, kreatywni. Tyle w skrócie można powiedzieć o laureatach konkursu ?Bohaterowie przyszłości?. W ten sposób BASF poszukuje przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe do wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku.

Konkurs ?Bohaterowie przyszłości? został zainaugurowany w grudniu 2014 r. w Czechach, Rumunii i Serbii. Od połowy stycznia jego zasięg powiększył się o kolejne siedem państw, w tym Polskę. Celem konkursu jest zaznajomienie uczniów gimnazjów i szkół średnich z nauką oraz zwrócenie ich uwagi na rolę, jaką nauka odgrywa w codziennym życiu oraz w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich było przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Przygotowując i wprowadzając w życie rozwiązania problemów, uczniowie powinni zrozumieć, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi. Organizatorami konkursu był portal Chemiatomy.pl i firma BASF.

Zwycięzców polskiej edycji poznaliśmy 12 maja br. podczas finału konkursu, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prace były oceniane przez Jury w składające się m.in. z przedstawicieli Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Fundacji Plastics Europe Polska, Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Laureaci:

I miejsce: Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza? – budujmy ogniwa słoneczne! ? zespół ?Palokalipsa? z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie pod opieką p. Karola Dudka.

II miejsce: Do palenia w piecyku nie trzeba ?plastyku? ? grupa ?Berger Agents? z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku pod opieką p. Elżbiety Milewskiej.

III miejsce: Skonstruowanie urządzenia, które w oparciu o efekt piezoelektryczny wytwarza energię z hałasu ? zespół ?Bibomaz? z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej pod opieką p. Jadwigi Bochenek-Markiewicz.

Przyznano także nagrodę specjalną, którą otrzymał zespół ?Mistrzowie Ogrodu? z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy?ego Brandta w Warszawie pod opieką p. Viktora Stillmarka za projekt  ?Utworzenie trwałego ogrodu szkolnego w celu odpoczynku i edukacji o środowisku naturalnym?.

Zwycięskie szkoły otrzymały rzutnik i tablica medialna, natomiast członkowie zespołów ? nagrody indywidualne.

FUTURE_HEROES_logo_PL

GALERIA

Łukasz Żrodowski_ambasador konkursu Bohaterowie Przyszłości

Finaliści konkursu Bohaterowie Przyszłości

Archiwum BASF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię