Do dziś można składać w Fundacji Ekologicznej Silesia akces do jesiennej edycji tegorocznej akcji ?Posadź swoje drzewko?. Dzięki trwającej od 1991 roku społecznej akcji współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach posadzono w województwie śląskim ponad 500 tys. drzew i krzewów.

Kampania „Posadź swoje drzewko” w pierwszych latach miała charakter planowanego nasadzenia drzew krzewów wokół szkół, głównie w celu poprawy walorów estetycznych. Z czasem ta ekologiczna akcja stała się jedną z najbardziej popularnych w całym kraju. Dzięki niej utworzono w woj. śląskim kilkaset różnego rodzaju szkolnych ogrodów, skwerów, parków, a nawet arboretów włącznie.

Dziś biorą w niej udział szkoły i przedszkola oraz kluby ekologiczne oraz organizacje społeczne. W ten sposób przy wielu placówkach oświatowo-wychowawczych w regionie powstały „żywe pracownie dydaktyczno-naukowe”, gdzie nauczyciele mają możliwość prowadzenia zajęć lekcyjnych w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób. Praca w szkolnym ogrodzie służy zaznajomieniu uczniów z uprawą i pielęgnacją drzew, ich budową i znaczeniem dla ochrony środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.

Edukacja ekologiczna uczestników akcji jest tym pełniejsza, iż zgodnie z założeniami jej organizatorów posadzone drzewa i krzewy stają się mieniem szkoły, które dbają wszyscy – dyrektor, nauczyciele, pracownicy techniczni oraz dzieci i młodzież.

Zgłoszenie do udziału w tym ekologicznym przedsięwzięciu umożliwia staranie się o dotację na zakup sadzonek drzew i krzewów ozdobnych, przy czym wnioskowana kwota o dofinansowanie nie może być wyższa niż 3 tys. zł netto.

Więcej informacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię