W ubiegły weekend: 27 i 28 sierpnia w Centrum Handlowym Ferio w Koninie sporo się działo! Liczne ekologiczne atrakcje: konkursy, pokazy, kąciki tematyczne czekały na całe rodziny w ramach Eko-Maratonu.

W piątek, 27 sierpnia Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Młodzi Aktywni” zorganizowało Targi Książki Używanej, gdzie każdy uczeń mógł zaopatrzyć się w używane podręczniki, zabłysnąć wiedzą w turnieju o ochronie środowiska zorganizowanym we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, bądź wykazać się talentem muzycznym w festiwalu Eko-piosenki. Nie zabrakło również Miasteczka Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Punktem kulminacyjnym był finał konkursu organizowanego przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, dotyczącego zbiórki kapsli, nakrętek, puszek oraz butelek plastikowych.

Kolejny dzień – sobota 28 sierpnia był kontynuacją aktywności proekologicznych. Dzięki współpracy z Fundacją Zielony Horyzont, Portalem Edukacji Ekologicznej – Zielona Lekcja oraz Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym "Eko-logiczni" z Konina w Centrum Handlowym zorganizowano kilka stoisk ściśle powiązanych z zieloną tematyką weekendu: „Zabłyśnij Eko-Wiedzą”, czyli przyrodnicze zgaduj-zgadule, pokazy i instruktaże  pt. „Trzeba Rady na Odpady”,  a także Kącik Eko-Artysty oraz Kącik Eko-Odkrywcy, stoisko Recycling-art oraz stoisko rzeźbiarskie.

Na stoisku pn. „Zabłyśnij Eko – wiedzą"  – przyrodnicze zgaduj – zgadule przygotowane i prowadzone  we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym "Eko – Logiczni" w Koninie dzieci musiały wykazać się następującymi umiejętnościami: Jaki to zwierz zostawił ślady? – rozpoznawanie tropów zwierząt polskich pól i lasów;  Jaki to ptak tak śpiewa? – rozpoznawanie głosów ptaków polskich  pól i lasów i Jakie to drzewo? – rozpoznawanie drzew polskich lasów.

„Trzeba rady na odpady” – taki tytuł nosiło drugie stoisko. Tutaj – we współpracy z portalem edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl – prowadzono pokazy oraz instruktaże dotyczące zgniatania opakowań  oraz sortowania odpadów, spalania, kompostowania oraz świadomych zakupów.

„Kącik Eko – Artysty” oraz „Kącik Eko – Odkrywcy” to stoisko przygotowane i prowadzone we współpracy z Fundacją Zielony Horyzont. W „Kąciku Eko – Artysty”
dzieci bawiły się kolorowankami i plasteliniankami: były to zajęcia plastyczne dla dzieci o tematyce związanej z bioróżnorodnością, dodatkowo osoby moderujące zajęcia prowadziły pogadanki na temat bioróżnorodności, przystosowane poziomem do najmłodszej grupy wiekowej. Wesołym akcentem było malowanie dziecięcych buziek we wzory zwierzęce i roślinne. Z kolei fani Indiany Jones mogli wykazać się w „Kąciku Eko – Odkrywcy”, gdzie dzieci odgadywały na czas co kryje się na zdjęciach, których tematem jest bioróżnorodność, brały też udział w quizie. Wiele emocji wzbudziło odgadywanie zawartości magicznych pudełek.
Trzy pudełka  skrywały przedmioty tematycznie nawiązujące do bioróżnorodności.
   
Na stoisku „Recycling-art, czyli drugie życie przedmiotu” prezentowano pomysły oraz sposoby na wykonanie pięknej biżuterii z rzeczy już niepotrzebnych. Kameralne stoisko  przygotowane i prowadzone przez Joannę Kongstad, dyrektor kreatywną Pro Signum. Joanna wykonywała biżuterię „na żywo”, prezentowała wcześniej wykonaną oraz odpowiadać na pytania zainteresowanych, udzielać porad. Z kolei miłośnicy drewna z pewnością nie mogli oderwać oczu od prac i pokazów prowadzonych przez rzeźbiarza – Pana Jankowskiego – w akcji.  Rzeźba w drewnie oraz kompozycje zwierzęce z „darów natury”. Dla chętnych dzieci byla możliwość wykonania pierwszych prób rzeźby w drewnie –  pod okiem i nadzorem  Pana Henryka Jankowskiego.

Całości dopełniała żywiołowa prowadząca, która opowiadała o wszystkich atrakcjach oraz Zielniak, który spacerował między stoiskami, zachęcał do wspólnej aktywności proekologicznej oraz… pozował do zdjęć!

Zabawa była swietna, stoiska odwiedziło wiele dzieci i ich rodziców. Ogromną popularnością cieszyły się konkursy zgniatania butelek i puszek, konkursy wiedzy, pogadanki o ekologi. Interesującym elementem było rozpoznawanie śladów zwierząt na piasku i rozpoznawanie drzew. Ponadto w czasie, gdy rodzice mogli  zakupić rzeźby z drzewa i ekobiżuterię, dzieci miały malowane w stylu eko twarze, a nad ich dobrym samopoczuciem czuwał roześmiany i gotów do zabawy Zielniak.
 

Całości dopełniał Zielniak, który z radością pozował do zdjęć! / Fot. ZielonaLekcja.pl

Tutaj prowadzono pokazy oraz instruktaże dotyczące m.in. zgniatania opakowań oraz sortowania odpadów. / Fot. ZielonaLekcja.pl

Jaki to zwierz zostawił ślady? / Fot. ZielonaLekcja.pl

Dzieci miały malowane buźki w motywy zwierzęce i roślinne. / Fot. ZielonaLekcja.pl

Rzeźba w drewnie oraz kompozycje zwierzęce z darów natury. / Fot. ZielonaLekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię