5 czerwca już po raz trzeci świętowano w Poznaniu Światowy Dzień Ochrony Środowiska organizowane przez Koło Naukowe Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego. Obchody tym razem odbyły się przed uczelnią oraz w jej najbliższej okolicy.

Warsztaty terenowe dla szkół podstawowych

Na warsztaty przybyło 9 klas. Każdy nauczyciel oraz uczeń na powitanie otrzymał torbę z drobnymi upominkami ufundowanymi przez sponsorów (Aquanet, ZZO, ZPKWW). W terenie oprócz pogadanek i pokazów odbywały się również konkursy z nagrodami. Dzieci musiały m.in.: ułożyć jak najdłuższy łańcuch pokarmowy, wymienić znane im gatunki chronione, rozpoznać kolory pojemników i przyporządkować do nich poszczególne odpady.

Po powrocie z terenu dzieci miały możliwość odwiedzenia stoisk rozmieszczonych na placu przed uczelnią. Pogadanki i konkursy dla nich przygotowało m.in. Europejskie Towarzystwo Ekorozwoju, Klub Gaja z Białegostoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Zakład Zagospodarowania Odpadów (któremu jak zawsze towarzyszył uwielbiany przez dzieci Felek Flaszka).

Warsztaty plastyczne

Najmłodsi mogli również namalować swoje pomysł i wizję świata dbającego o środowisko oraz takiego, który go nie szanuje.

Konkurs dla gimnazjalistów pt.: „Gimnazjalisto jesteś odważny? Pokaż, jak chronić środowisko!

Finał konkursu oraz prezentacja zgłoszonych przedstawień odbyła się 5 czerwca na placu przed Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu ok. godziny 11. Zaprezentowane zostały dwie 15 minutowe inscenizacje. Jako pierwsze wystąpiło Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum. Młodzi aktorzy: Alicja, Zuzanna, Karolina, Dominika i Piotr w przedstawieniu „Żyj zdrowo- nałogowo” pokazali nam jakich zachowań należy unikać aby żyło nam się lepiej i przede wszystkim bezkonfliktowo. A wszystko pod czujnym okiem ich opiekuna – Hanny Król.

Drugie wystąpiło Gimnazjum nr 60. Paulina, Renata, Magdalena, Roksana, Karoliny i Dominika zaprezentowały zgromadzonej widowni  „Eko- dziady”. Słyszane głosy z zaświatów nie tylko główną bohaterkę, ale i obserwatorów nakłaniały do zmiany nieekologicznych zachowań.

Wybór był trudny. Jury debatowało długo jednak zwycięzca mógł  być tylko jeden. W końcu wybór padł na Gimnazjum nr 60 ku wielkiej radości opiekuna młodych aktorek Rafała Makarewicza.

Zwycięzcy oprócz eko-toreb i albumów przyrodniczych otrzymali jako nagrodę główną ładowarki solarne. Po ogłoszeniu wyników większość młodych aktorów udała się do sali wykładowej na projekcję filmu o zmianach klimatycznych.

Warsztaty energetyczne dla licealistów i studentów

Warsztaty rozpoczynała przygotowana przez organizatorów prezentacja o energiach konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Po jej obejrzeniu uczestnicy podzielili się na 6 grup 4-5 osobowych, które rywalizowały ze sobą w przygotowanym quizie energetycznym. Składał się on z  2 rund, a dla grupy zwycięskiej  przeprowadzony został finał. Wyłoniono w nim zdobywcę nagrody głównej semestralnego kursu językowego.

Przemarsz ulicami miasta

Przemarsz ulicami Poznania odbył się bez zakłóceń od Placu Adama Mickiewicza przez Stary Rynek aż pod Stary Browar. Zdzierając gardła, uczestnicy skandowali hasła: Nim wyrzucę, segreguję, segregacji sens pojmuję!!!, Szanuj wody kropelki, bo bez nich problem wielki!!!, Chroń środowisko, bo pójdziemy na śmietnisko!!!, Włącz myślenie, wyłącz zbędne oświetlenie!!!, Nie kuj po nocy, szkoda mocy!!!

Źródło: KNOŚ

Dzieci podczas konkursu na stoisku Europejskiego Towarzystwa Ekorozwoju. / Fot. Sara Czeluśniak

Przemarsz młodych ekologów. / Fot. Sara Czeluśniak

Przemarsz miastem z ekologicznymi transparentami. / Fot. Sara Czeluśniak

Dzieci przed wyjściem na zajęcia terenowe. / Fot. Sara Czeluśniak

Pokaz teatru ognia. / Fot. Karolina Jarysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię