W upalne niedzielne popołudnie 30 czerwca w parku Świętojańskim w Radomsku odbył się rodzinny piknik ekologiczny pod hasłem „Czyste powietrze dla Radomska”. Celem spotkania było połączenie zabawy z nauką i zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Radomska.

Organizatorem wydarzenia było Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku, a inicjatywa została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w obszarze ochrony powietrza i klimatu.

Podczas wydarzenia dużą uwagę przyciągały stoiska z ekologicznymi warsztatami i konkursami prowadzonymi przez firmę Abrys z Poznania. Odwiedzający mogli wziąć udział w warsztatach „las w słoiku”, w ramach których tworzyli miniaturowe ekosystemy w szklanych pojemnikach, oraz w warsztatach „ekodoniczki z kartoników”, polegających na wykonywaniu doniczek z opakowań wielomateriałowych tetra pack. Dzieci i dorośli chętnie angażowali się w malowanie ekologicznych motywów na  bawełnianych torbach, które później zabierali na pamiątkę.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry i zabawy edukacyjne. Koło fortuny z nagrodami i pytaniami dotyczącymi ochrony powietrza, mega puzzle oraz wielkoformatowa gra poświęcona niskiej emisji przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych uczestników pikniku. Dodatkowo, na przygotowanym przez Abrys stoisku eksperckim, chętni mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń oraz sposobów przeciwdziałania im w kontekście dbałości o powietrze.

Podczas wydarzenia wystąpili uczestnik VII edycji programu The Voice Kids, Mateusz Śliskowski vel Śliski, oraz laureatki konkursu Mikrofon 2024 – Julia Popiołek ze Studia Wokalnego MDK w Radomsku i Julia Kaźmierska z Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach. Dla dzieci zorganizowano różnorodne animacje, takie jak malowanie twarzy oraz gry edukacyjne.

Jednym z głównych punktów programu był spektakl edukacyjny pt. „Przebój lata, czyli skrzydlaty odlot” w wykonaniu Teatru Kultureska. Dla uczestników przygotowano również konkurs wiedzy „Czyste powietrze dla Radomska” z atrakcyjnymi nagrodami. Pierwsze miejsce nagrodzono hulajnogą elektryczną, drugie hulajnogą składaną, a trzecie łyżworolkami.

Piknik ekologiczny „Czyste powietrze dla Radomska” był częścią cyklu działań edukacyjnych mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie walki z zanieczyszczeniami powietrza oraz ich szkodliwego wpływu na zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię