Jedno z pierwszych zgłoszonych drzew to 150-letni dąb Dyzio we wsi Borki w województwie łódzkim. Dyzio rośnie na działce rekreacyjnej, którą właściciele kupili właśnie ze względu na piękne drzewo. Byli także inicjatorami uznania go za pomnik przyrody! Urzędnik był zdziwiony: Pracuję tu 15 lat i jest pan pierwszym, który chce chronić drzewo na swojej działce, wszyscy chcą wycinać ? opisuje autor zgłoszenia, Paweł Kleszczewski. Po wielomiesięcznych formalnościach dąb został uznany za pomnik i zorganizowano mu chrzciny z szampanem.

W parku Miejskim przy ul. Wrocławskiej w Bytomiu (woj. śląskie) rośnie platan zgłoszony przez klub Zielona klasa w bytomskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7. Park obala mity związane z postrzeganiem Górnego Śląska, jako regionu pozbawionego zieleni, a zgłoszony do konkursu platan góruje nad miejscem najliczniej odwiedzanym w parku – placem zabaw.

Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej (gmina Chodecz, woj. kujawsko-pomorskie) zgłosiło dąb Kiejstut z podworskiego parku ze wsi Zbijewo. Park był zaniedbany, zaśmiecony i zarośnięty. Postanowiliśmy zaopiekować się rosnącymi tam dębami porządkując ich otoczenie i składając wniosek do Rady Miejskiej w Chodczu o nadanie im statusu pomników przyrody. Cel został osiągnięty i cztery rosnące tam dęby są pomnikami przyrody – pisze Grzegorz Grabowski, członek Bractwa. Kiejstut jest największym z nich. O niego i o pozostałe dęby z pomocą Bractwa zatroszczyli się sami mieszkańcy Zbijewa. W historii tej wsi nie było jeszcze pracy społecznej wykonanej z zaangażowaniem przez aż 40 mieszkańców. To dąb Kiejstut przyczynił się do wzrostu poziomu świadomości ekologicznej i integracji społeczności.

Do 30 listopada Klub Gaja czeka na kolejne zgłoszenia na Drzewo Roku 2014! Mogą je nadsyłać wszyscy zainteresowani: osoby indywidualne, organizacje społeczne, nadleśnictwa, instytucje, zakłady pracy, szkoły, uczelnie i in. Drzewa, które znajdą się w finale czeka profesjonalna sesja zdjęciowa i miesięczna akcja promocyjna związana z internetowym plebiscytem konkursu (w czerwcu 2014), który rozstrzygnie o zwycięzcy zabawy.  Czekamy również na powtórne zgłoszenia drzew, którym w poprzednich edycjach nie udało się zakwalifikować do finału – zachęca Jolanta Migdał z Klubu Gaja. Ambasadorami konkursu są Elżbieta Dzikowska – podróżniczka i pisarka oraz Kazimierz Kutz – reżyser i senator RP.
 
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności lub pojedynczej osoby, a wybranym drzewem.

Konkurs Drzewo Roku jest elementem programu Święto Drzewa. Ten zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program jest szeroką edukacją na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączoną z sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe, które w ramach kampanii Lasy Państwowe – Zapraszamy zwracają uwagę na walory i dobry stan polskich lasów.

Dodatkowych informacji udziela Jolanta Migdał, koordynator programu Święto Drzewa i konkursu Drzewo Roku – tel. 609 495 871

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu 

Dąb Kiejstut

Dąb Dyzio z Radomska

Platan z Bytomia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię