Jutro w sercu Warszawy rozpoczną się obchody święta bioróżnorodności. Zainauguruje je happening z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, czołowych instytucji naukowych w Polsce, organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury i sztuki. W sobotę 22 maja zostanie stworzona Wioska Bioróżnorodności.

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia.  Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska – tylko 38% Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28% z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa. O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17% uważa, że dotyczy ich bezpośrednio. 28% ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania może podjąć. 22% respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie.

Wyzwanie, które postawiła przed sobą Komisja, jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: “Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą”. Kampania została podzielona na dwa etapy – pierwszy pokazujący, że coś złego dzieje się
z bioróżnorodnością i uświadamiający obywatelom, jak bardzo problem spadku bioróżnorodności dotyczy ich samych i drugi ilustrujący, jak możemy przyczynić się do jego zahamowania  –powiedziała Marie-Thérèse Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej
w Polsce.

Na piątkowym happeningu będzie obecny Dyrektor Ladislav Miko z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Swój udział potwierdzili także przedstawiciele instytucji naukowych i organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury i sztuki, dla których idea naszej kampanii jest bliska.

W sobotę 22 maja, na którą przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, Komisja Europejska stworzy Wioskę Bioróżnorodności. Jej celem będzie zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką bioróżnorodności. Od godziny 9.00 do 22.00 każdy, kto odwiedzi Wioskę, będzie mógł obejrzeć specjalną wystawę na temat ochrony bioróżnorodności. Możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych będą miały dzieci. Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia, które następnie będzie można opublikować na Facebooku. Odważni będą mieli szansę wzięcia udziału w quizie na temat różnorodności biologicznej. Dla wszystkich uczestników zajęć zostały przygotowane bioróżnorodne upominki.
 
PROGRAM:

Miejsce:
Piazza oraz wnętrze CH Złote Tarasy, ul. Złota 59, Warszawa

Data:
Happening: 21.05.2010, godz. 13:00-14:10

Dzień z bioróżnorodnością: 22.05.2010, godz. 9:00-22:00

Uczestnicy:
Happening: Ladislav Miko – Dyrektor w DG ds. Środowiska Komisji Europejskiej, Przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce, ambasadorzy i partnerzy kampanii, przedstawiciele organizacji pozarządowych, osobistości ze świata kultury i sztuki, media, uczniowie szkół artystycznych
Dzień z bioróżnorodnością: wszyscy zainteresowani

Więcej informacji:
– Strona internetowa kampanii: www.weareallinthistogether.eu (dostępna bezpośrednio w wersji polskiej pod adresem www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu)
– Ostatnie badanie Eurobarometru na temat różnorodności biologicznej: http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm
– Konkluzje Rady w sprawie różnorodności biologicznej:
 http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/10/st07/st07536.en10.pdf
– Polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

Kampania na rzecz różnorodności biologicznej "Do niej należymy, od niej zależymy"

Kampania „Bioróżnorodność: Do niej należymy, od niej zależymy” jest adresowana do całej Unii, a zwłaszcza Hiszpanii, Włoch, Holandii, Polski, Bułgarii i Rumunii i ma na celu edukację społeczną oraz podnoszenie świadomości i uczestnictwa w kwestiach związanych z bioróżnorodnością. Działanie takie odpowiada jednemu z czterech celów `Planu Działania UE Do Roku 2010 i Dalej` EN, którego celem jest aktywne zaangażowanie do 2013 r. 15 milionów Europejczyków w ochronę bioróżnorodności.

Zasadniczym celem kampanii jest wykazanie, że bioróżnorodność wpływa na życie i dobrostan każdego obywatela, a jej utrata może nieść ze sobą negatywne skutki dla działalności ekosystemów i świadczonych przez nie usług – od oczyszczania wody po zapewnianie pożywienia, od energii po farmaceutyki. Grupą docelową jest przede wszystkim młodzież, ale też mieszkańcy miast. Celem jest zmiana ich zachowań wobec przyrody przez podniesienie ich świadomości na temat utraty bioróżnorodności i zachęcenie do podjęcia stosownych działań.

Wiosną zaczęła się faza pierwsza, wyjaśniająca koncepcję różnorodności biologicznej: złożonej sieci współzależności do której również należą ludzie. Nacisk zostanie położony na przedstawienie jak ważna jest rola pełniona przez bioróżnorodność w naszym życiu, oraz ukazanie jakie zagrożenie stanowia dla niej działania człowieka.
W trakcie kampanii można spodziewać się prowokujących obrazów i haseł, mających zwrócić uwagę ludzi (np. obrys sylwetki martwego wróbla czy kwiatu, zaznaczony kredą na miejskim chodniku). Inicjatywa obejmie zakrojoną na szeroką skalę kampanię prasową, sieci społeczne (np. Facebook), oraz witrynę internetową poświęconą w całości różnorodności biologicznej w Europie. Kanałem komunikacji będzie także marketing `wirusowy`.

Druga faza kampanii skupi się na działaniach i edukacji na temat różnorodności biologicznej. Przyjmując bardziej pozytywny ton, skupi się ona na nakłonieniu ludzi, by zaczęli czynnie chronić przyrodę: sami bądź w ramach większych przedsięwzięć. Powstaną zestawy edukacyjne dla szkół i przydatne aplikacje komputerowe do ściągnięcia. Ramy tej działalności zostaną wyznaczone przez politykę i akcje na rzecz bioróżnorodności podejmowane przez Unię Europejska lub przez państwa członkowskie.

Kampania będzie ściśle monitorowana i powinna trwać do 2011 r. Cele unijne i globalne w dziedzinie bioróżnorodności wygasają po 2010 r., dlatego też równolegle z kampanią trwają również starania, by do końca bieżącego roku stworzyć nowe ramy Unijnej polityki w dziedzinie różnorodności biologicznej.

Źródło: ec.europa.eu

 

 

Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą. / Fot. Dave Dyet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię