Eko-sceptycy twierdzą, że nie da się całkowicie ochronić środowiska przed degradacją, zwłaszcza że na każdym kroku produkujemy niezliczone ilości śmieci. Dziś na ekologiczny warsztat bierzemy drukowanie. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak najlepiej oszczędzać papier i energię oraz odzyskiwać surowce.

Diabeł tkwi w papierze
Przy każdej wyprodukowanej tonie papieru znika 17 drzew. Przeciętny Polak rocznie zużywa ok. 90 kg papieru. Oszczędzając, ale też segregując ten surowiec, ratujesz jedno, a może nawet dwa drzewa rocznie. Papieru zużyjemy mniej, gdy będziemy drukować dwie strony tekstu na jednej, a także wszystkie kartki zadrukujemy dwustronnie. Wyznaczmy w domu miejsce na makulaturę. Doskonale nadaje się do ponownego przetworzenia, a dzięki współczesnej technologii nie widać różnicy między papierem uzyskanym z recyklingu, a tym wyprodukowanym z celulozy.

Wyłącz się
Drukarki włączone non-stop pożerają duże ilości energii elektrycznej. Zazwyczaj mają zainstalowaną wygodną, choć zdradliwą funkcję pracy w stanie czuwania (stand-by). Tylko z pozoru nie zużywają wtedy energii elektrycznej – aż 93% prądu drukarka zużywa podczas czuwania, a tylko 7% na drukowanie. Dlatego drukarkę należy włączać dopiero, gdy mamy przygotowane wszystkie materiały do druku.

Toner – podaj dalej
Drukowanie otwiera problem elektrośmieci. Są nimi zarówno zepsute drukarki, które należy oddać do sklepu lub punktu zbiórki, jak i kartridże, które również w żadnym wypadku nie powinny wylądować na śmietniku.

Puste wkłady do drukarek można wkładać do specjalnych pojemników ustawionych w sieciach sklepów Saturn, MediaMarkt, Komputronik i Electroworld – tłumaczy Marcin Adamski z firmy Eco Service, która zajmuje się zbiórką i recyklingiem zużytych kartridży. – Można je też bezpłatnie i bezproblemowo do nas odesłać. Specjalne koperty znajdują się w opakowaniach tuszów marki Black Point oraz w największych elektromarketach w Polsce.

Dzięki temu część podzespołów z pustych kartridży może zostać ponownie wykorzystana. A to oznacza oszczędność energii i materiałów niezbędnych do produkcji nowego produktu.

Więcej o programie selektywnej zbiórki opadów
 
 

Zasady ekologicznego drukowania

  • Zanim wydrukujesz dokument lub e-mail zastanów się, czy naprawdę jest ci potrzebny, ponieważ w ten sposób możesz ograniczyć emisję CO2 o ok. 7 kg rocznie.
  • Popraw dokument przed drukowaniem – zmniejszając marginesy, akapity bądź czcionkę ograniczysz ilość zużytego papieru oraz ciężar dokumentów.
  • Drukuj i kseruj obustronnie
  • Do drukowania lub kserowania dokumentów roboczych wykorzystuj papier zadrukowany z jednej strony.
  • Używaj jako notatnika papieru zadrukowanego z jednej strony.
  • Pomniejszaj kopie w trakcie kopiowania, dwie strony książki mogą być kserowane na jednej kartce A4.
  • Zamiast drukowania strony internetowej, zapisz ją w `ulubionych` lub na twardym dysku.
  • Ustaw pojemnik na zużyty papier do recyklingu obok fotokopiarki.

Źródło: Eko-Biuro, Aeris Futuro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię