W najbliższy piątek 7 maja warto wybrać się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, na ul. Rakowiecką 4. W otoczeniu zabytkowych budynków i kwitnących ogrodów stanął pawilon wystawowy VIII Międzynarodowych Targów Geologia 2010.

Targi otworzy, 7 maja o godzinie 10:00, patron honorowy imprezy – dr Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wraz z Katarzyną Sobierajską, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz gospodarzem targów, doc. drem hab. Jerzym Nawrockim, dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego. Organizatorzy zapowiadają nietypowe otwarcie – zamiast klasycznego przecięcia wstęgi – wybuchowy akcent na rozpoczęcie tegorocznej edycji targów.

Przez dwa dni – 7 i 8 maja – polskie i zagraniczne firmy będą się chwalić swymi osiągnięciami w dziedzinie poszukiwania złóż surowców, ochrony środowiska, kartografii, monitoringu i badań geochemicznych. Na własne oczy będzie można zobaczyć ciężkie urządzenia wiertnicze, stacje pomiarowe do badania przeróżnych cech litosfery i wód podziemnych, wyposażenie laboratoriów – tysiące urządzeń oraz programów komputerowych z najwyższej półki światowego high-tech.

Specjaliści będą mieli co oglądać, ale targi nie są adresowane wyłącznie do fachowców. Każdy, nawet średnio zainteresowany geologią, znajdzie coś dla siebie:

  • barwne minerały – w tym kolekcje bursztynów,
  • okazy skał wulkanicznych,
  • mapy geoturystyczne,
  • foldery popularnonaukowe.

Podczas imprez towarzyszących będzie można się dowiedzieć:

  • Co dalej z polskimi łupkami gazonośnymi?
  • Jak wykorzystać naturalne ciepło Ziemi?
  • Czy można zarobić na nowej dziedzinie rekreacji – geoturystyce.
  • Będzie też mowa o złożach polskiego bursztynu i przygotowywanej do wdrożenia technologii składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Oczywiście przewidziano możliwość zadawania pytań na wszelkie tematy związane z geologią. Niestety z góry uprzedzamy, że nie będziemy w stanie określić terminu zakończenia erupcji wulkanu Eyjafjoll…

Czynne będzie też Muzeum Geologiczne. Organizatorzy mają nadzieję, że wycieczka z przewodnikiem po jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Warszawie zainteresuje wielu naukami o Ziemi; kto wie, może skłoni niektórych młodych ludzi do wyboru pięknego zawodu geologa.

Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy

Geotermia będzie jednym z poruszanych tematów.

Plakat Targów Geologia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię