127 ton makulatury ? takim imponującym wynikiem zakończyła się trzecia edycja programu edukacyjno-ekologicznego „Las dla nas” prowadzonego w ponad stu szkołach i przedszkolach. Najwięcej papieru zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siemianowicach Śląskich.

Projekt "Las dla nas" zakłada ochronę lasów, ich tworzenie i pielęgnację na terenie całego kraju przy współudziale lokalnych samorządów i instytucji, którym na sercu leży stan środowiska naturalnego. Spółka Veolia Usługi dla Środowiska Recykling na początku roku szkolnego we wrześniu ubiegłego roku już po raz trzeci zaproponowała śląskim szkołom i przedszkolom udział w zbiórce makulatury.

Zainteresowanie dzieci ekologią i wiedza z tego zakresu rosną z roku na rok. Widać to po wynikach trzeciej edycji projektu "Las dla nas", który prowadzimy poprzez nasz oddział w Siemianowicach Śląskich – mówi Andrzej Kominek, prezes spółki Veolia Usługi dla Środowiska Recykling. – To cieszy, ponieważ widzimy, że nasze wysiłki przynoszą pozytywne efekty. Do akcji zbierania surowców wtórnych i promowania zasad ekologicznego życia włączyło się już ponad sto szkół i przedszkoli. Zaangażowanie dzieci napawa nas nadzieją na przyszłość, bo tak naprawdę od poziomu ekologicznej wrażliwości najmłodszego pokolenia dzisiaj zależy los środowiska jutro. Co ważne, siłą rzeczy do programu włączyli się również rodzice. Razem odrobiliśmy porządną lekcję ekologii i odpowiedzialności za losy naszej planety.

A efekty akcji "Las dla nas" są imponujące – młodzi ekolodzy od września ubiegłego roku zebrali blisko 127 ton makulatury! Dzięki temu udało się uratować od wycinki ok. 1900 drzew, bo tyle w przybliżeniu potrzeba do wyprodukowania takiej ilości papieru.

Zwycięska Szkoła Podstawowa nr 3 z Siemianowic Śląskich za zebranie rekordowej ilości blisko 13 ton makulatury otrzymała notebook, a wszyscy uczniowie zaangażowani w zbiórkę dostali drewniane piórniki, recyklingowe długopisy z papieru, ekologiczne kredki, domino z drewna, a także piłki do gry. Uroczysty finał akcji i  wręczenie nagród odbyły się w piątek 10 czerwca i były jednym z najważniejszych punktów Święta Szkoły Podstawowej Nr 3 w Siemianowicach.

Bardzo się cieszę, że nasze dzieci po raz kolejny zajęły pierwsze miejsce na sto szkół uczestniczących w projekcie – podkreśla Bogusław Zgoda, nauczyciel w SP nr 3 w Siemianowicach Śląskich, koordynator szkolnych zbiórek surowców wtórnych. – Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcie cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Ale to nie wszystko, bo makulaturę przynosili też rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo naszych wychowanków. Zbiórki były dobrze zorganizowane: wyznaczyliśmy w tygodniu jeden stały dzień zbiórki, przynoszoną makulaturę starannie ważyliśmy, a wyniki zbiórek publikowaliśmy na szkolnej stronie internetowej. Dzięki temu akcja zyskiwała coraz więcej zwolenników.

Na piątkowy uroczysty finał projektu "Las dla nas" zaproszono wszystkie nagrodzone placówki. Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu zbierania makulatury była wprawdzie siemianowicka „trójka”, jednak pozostali liderzy również wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Drugie miejsce, nagrodzone projektorem multimedialnym, zajęła Szkoła Podstawowa nr 29 z Chorzowa, która zebrała w sumie 4,62 tony starego papieru. Trzecia pozycja na ekologicznym podium przypadła w udziale Szkole Podstawowej nr 39 z Sosnowca – za odzyskanie 4,54 tony makulatury. Wśród przedszkoli zwyciężyło Miejskie Przedszkole nr 95 z Katowic. Dzieci z tej placówki przyniosły aż 4,74 tony surowców, za co przedszkole zostało uhonorowane nowoczesnym notebookiem. Kolejne miejsca w rankingu zbiórek zajęły odpowiednio: Niepubliczne Przedszkole Językowe El Mundo Marino z Katowic-Brynowa (4,68 tony makulatury) oraz katowickie Miejskie Przedszkole nr 5 (2,76 tony papieru). W ramach podziękowania za aktywny udział w projekcie placówki te otrzymały multimedialny sprzęt elektroniczny.

Uroczyste wręczenie nagród to nie jedyne wydarzenie wieńczące projekt "Las dla nas". W programie święta szkoły znalazły się również krótkie ekologiczne szkolenia, konkurs wiedzy o sortowaniu odpadów oraz loteria z nagrodami. – Cieszę się, że nasza akcja stała zyskała tak dużą popularność – mówi Magdalena Lenartowicz, koordynatorka akcji "Las dla nas". – Ponad sto uczestniczących placówek szkolnych i przedszkolnych, tysiące dzieci, imponujące efekty zbiórek. Widać, że ekologiczny styl życia staje się na naszych oczach częścią codziennego życia najmłodszego pokolenia Polaków.

Projekt "Las dla nas" prowadzony jest głównie wśród śląskich szkół, nie ogranicza się jednak do tego jednego regionu kraju. Akcja będzie kontynuowana również w przyszłym roku szkolnym. Zbiórkom makulatury i edukacji ekologicznej towarzyszyć będą również nasadzenia młodych drzew i krzewów.

Źródło: www.veolia-es.pl/las-dla-nas

Fot. Veolia

Fot. Veolia

Fot. Veolia

Fot. Veolia

Fot. Veolia

Fot. Veolia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię