Jak być bardziej eko w biurze? Dobrą okazją do zmiany nawyków jest Dzień Eko-biura, organizowany przez Fundację Aeris Futuro. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Sukces to Twoje naturalne środowisko” skierowanej do pracowników biurowych firm i instytucji publicznych.

Kampania odpowiada na potrzebę pogłębiania świadomości ekologicznej pracowników firm i instytucji publicznych. Idee zrównoważonego rozwoju mogą być spełnione w miejscu pracy poprzez stworzenie tak zwanego „eko-biura”, w którym oszczędnie gospodaruje się energią i innymi zasobami (np. papier, woda) oraz organizację „zielonych wydarzeń”. Zielone wydarzenia to takie, którym na każdym etapie towarzyszy dbałość o minimalizację ich negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie o maksymalizację ich pozytywnego oddziaływania na społeczności lokalne.

Do obchodów pierwszego w Polsce Dnia Eko-biura – już 1-go pazdziernika zaproszone są wszystkie zainteresowane firmy i instytucje. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie do konkursu (należy wysłać zgłoszenie), a następnie przeprowadzenie akcję ekologiczną w miejscu pracy i udokumentownie jej ( relacja wg wzoru + dokumentacja fotograficzna). W wyborze najlepszych raportów organizatorzy będą się kierować efektywnością ekologiczną danego przedsięwzięcia, jego długofalowościa i powtarzalnością a także pomysłowością i zaangażowaniem organizatorów. Zwycięski zespół konkursowy zaprosimy na ekologiczny wyjazd w atrakcyjne przyrodniczo tereny.

Udział w kampanii umożliwi firmom i instytucjom publicznym skorzystanie również z bezpłatnych porad dotyczących organizacji zielonych wydarzeń, czyli takich, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędności energii i materiałów (www.zielonewydarzenia.pl).

Dzień eko biura – jako początek dobrych praktyk

– lista codziennych działań w biurze!
   1.  Przyjedz do pracy rowerem lub środkiem transportu publicznego, jeśli nie ma takiej możliwości postaraj się aby w twoim samochodzie nie było wolnych miejsc – wspólny dojazd do pracy to oszczędność i mniejsza emisja CO2 do atomosfery!
   2.   Kawa, herbata? – gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz!
   3. Twoje eko – drugie śniadanie! Eko – czyli dobre dla Ciebie i środowiska: nie używaj jednorazowych opakowań plastikowych, jedz świeże, loklane i sezonowe produkty, spróbuj dań wegetariańskich!
   4.  Posegreguj wszystkie wyprodukowane śmieci i wyrzuć je do odpowiednich pojemników – jeśli nie ma ich w twojej okolicy pomóż je zorganizować!
   5.  Drukuj dwustronnie! Zbieraj makulature – stare jednostronne wydruki użyj jako notesu na podręczne notatki!
   6. Wodę kupuj w dużych kilkulitrowych butelkach, najlepiej z lokalnych żródeł!
   7.  Wyłącz nieużywane urządzenia z funkcji stand-by – która niepotrzebnie pochłania energię! Nie zostawiaj ładowarki podłączonej do gniazdka gdy jej nie używasz!
   8. Nikogo nie ma na korytarzu? – wyłączaj światło w nieużywanych w danym momencie pomieszczeniach! Zamień żarówki na energooszczędne!
   9.  Ogranicz klimatyzację a chłodne dni ogrzewanie wyreguluj do minium – załóż sweter!
  10.  Zamiast kolejnej kawy – zrób sobie przerwę – 5 minut na świeżym powietrzu lub w przewietrzonym pomieszczeniu sprawi, że efektywność twojej pracy wzrośnie!

Źródło: aeris.eko.org.pl

 

Idee zrównoważonego rozwoju mogą być spełnione w miejscu pracy poprzez stworzenie tak zwanego eko-biura. / Fot. Piotr Lewandowski, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię