W nadmorskim Sarbinowie powstanie nowoczesny interaktywny Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Koszt inwestycji szacowany jest na 6,9 mln zł. Za te pieniądze powstanie pierwszy na polskim wybrzeżu obiekt, w którym edukacja ekologiczna ma się odbywać za pomocą nowoczesnych multimedialnych i interaktywnych technik.

Przetarg na budowę nowoczesnego Międzynarodowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w nadmorskim Sarbinowie ogłosi za kilka dni Starostwo Powiatowe w Koszalinie.

W ośrodku planowana jest m.in. instalacja interaktywnej podłogi, na której będzie można przekazywać dzieciom informacje o środowisku naturalnym. Mają też powstać pomieszczenia z dioramami poświęconymi lasom i szkodliwej dla środowiska działalności człowieka. Interaktywny pokój pozwalający na symulację odczuć związanych z życiem w pełnym hałasu w mieście i porównanie ich z warunkami panującymi w leżącym nad samym morzem Sarbinowie.

W ośrodku ma się również znaleźć licznik długu ekologicznego, prezentujący aktualne dane takich wskaźników jak m.in. poziom emisji tlenków i pyłów, zużycia energii ze źródeł odnawialnych, gęstości zaludnienia. Prezentowane będą również zasady działania urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych typu kolektor słoneczny i ogniwa fotowoltaiczne.

Obiekt, zbudowany według dewizy "Widzę – Dotykam – Słyszę – Poznaję" będzie ekologicznym odpowiednikiem Centrum Kopernika.

Ośrodek ma spełniać nie tylko cele edukacyjne, ale ma on być także miejscem spotkań producentów, inwestorów i klientów nowoczesnych technologii w zakresie odnawialnych źródeł energii. Znajdzie się nim również punkt doradztwa w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Ośrodek ma być zasilany z takich źródeł i spełniać warunki dla obiektu pasywnego. Planuje się montaż pomp cieplnych, wspomaganych palnikami gazowymi oraz ogniw fotowoltaicznych.

Inwestycja ma być oddana do użytku w 2014 r. Pieniądze na jej realizację pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie (4 mln zł, w tym 1,5 mln zł pożyczki i 2,5 mln zł dotacji), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (niemal 200 tys. zł pożyczki), Programu Interreg IA a (749 tys. zł. dotacji)i środków własnych Starostwa Powiatowego (1,8 mln zł.)

Międzynarodowy wymiar ośrodka ma zapewnić współpraca z dwoma niemieckimi partnerami dotycząca m.in. wymiany grup młodzieży: Stowarzyszeniem Przyjaciół i Opiekunów Parku Narodowego Jasmund z Gummanz i Stowarzyszeniem Eberswalder Informations – Centrum Holz-Energie e.V.(E.I.C.H.E.) z Eberswalde.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię