Nowy rok sprzyja postanowieniom. Nie chodzi o wielką rewolucję, ale z pozoru małe zmiany, które robią wielką różnicę. Zdaniem psychologów wystarczy ok. 4 tygodni, aby zmienić stare przyzwyczajenia.

Kupuj z głową. Wybierajmy produkty przyjazne środowisku, np. pochodzące od lokalnych dostawców i producentów, z bio-upraw lub ze znakiem ,,Fair Trade”, który po polsku oznacza ,,sprawiedliwy handel”. Dzięki temu oznaczeniu możemy mieć pewność, że towar, który kupiliśmy, jest ekologiczny, a ludzie, którzy przyczynili się do jego wytworzenia, nie pracowali w niewolniczych warunkach.

Zamień samochód na rower. Tak najskuteczniej i najzdrowiej ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto wygospodarować chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym zrezygnujemy z samochodu na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej. Tym, których do jazdy autem nie zniechęcają nawet wzrastające ceny benzyny, pozostaje eko-opcja „carpoolingu”, czyli oferowania wolnych miejsc w samochodzie np. mieszkającym w okolicy kolegom z pracy. Więcej o akcji na carpooling.pl
 
Uwierz w recykling.
Kontenery na surowce do recyklingu można znaleźć na większości polskich osiedli. Coraz powszechniej segregujmy plastik, szkło, papier czy metale, chociaż i tu jest jeszcze sporo do zrobienia. Statystyki podają, że Polacy opróżniają rocznie 110 tysięcy ton butelek,  z czego odzyskuje się raptem 140 ton w skali kraju.

Zamień kartridż np. na sadzonkę drzewa. – Właściwie zagospodarowane śmieci mogą zyskać na wartości – mówi Marcin Adamski, z należącej do Black Point, firmy Eco Service, która od 4 lat prowadzi zbiórkę pustych wkładów do drukarek. Dzięki programowi Eco Mind każdy oddany do recyklingu kartridż wspiera prowadzoną przez Klub Gaja akcję sadzenia drzew lub zasila konto UNICEF. W największych elektromarketach w Polsce Eco Service rozdaje specjalne koperty, w których bezpłatnie można wysłać niepotrzebne wkłady. Koperty można znaleźć też w opakowaniach atramentów marki Black Point. Więcej informacji o programie na www.ecomind.pl

Miej oko na elektroodpady. Przeciętny Szwed oddaje do recyklingu w ciągu roku około 20 kg elektroodpadów, Polak – kilogram. Tymczasem elektrośmieci, w szczególności zużyty sprzęt RTV czy AGD, składowane na wysypiskach, szkodzą środowisku. Pamiętaj zatem, że sklepy z elektroniką mają obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu, chociaż to my musimy zapłacić za transport urządzenia.
 
Utylizuj baterie. Okazuje się, że jedna niepozorna bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody! Teraz pomyśl, ile do tej pory sam wyrzuciłeś do kosza… Każdą baterię, czy to zwykły paluszek, czy specjalną do telefonu komórkowego trzeba zutylizować, bo zawierają szkodliwe substancje, takie jak np. rtęć, kadm i ołów. Dlatego poszukaj pojemników, przeznaczonych właśnie do segregacji baterii – w szkole czy przedszkolu, sklepie elektronicznym czy nawet spożywczym, w różnych instytucjach publicznych. Można skorzystać z usług specjalnych firm, które zajmują się utylizacją tego rodzaju odpadów.

Oszczędzaj energię. Zamień tradycyjną żarówkę na energooszczędną. Świetlówki energooszczędne są znacznie trwalsze i pobierają zaledwie 20-25 % energii z tej, której do pracy potrzebują zwykłe żarówki. Z energii korzystaj roztropnie. Wyłączaj sprzęt zawsze, zapomnij o opcji stand-by.

Zakręć wodę. Do ograniczania zużycia wody przyznaje się trochę ponad 50% z nas. Pamiętaj, że nie ma sensu odkręcać kurka z wodą na kilka minut podczas mycia zębów, a kąpiel w wannie lepiej zastąpić szybkim prysznicem.

Zakupy pakuj do toreb wielokrotnego użytku. Zastąp nimi szkodliwe dla środowiska torby jednorazowe czyli popularne „foliówki”. Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje w Europie, a od niedawna także w Polsce. Co więcej, okazało się skuteczne, choć daleko nam jeszcze do Islandii, gdzie dzięki opodatkowaniu „jednorazówek” ich zużycie spadło o 90%.

Drukuj ekologicznie. Po pierwsze, zminimalizuj ilość zużywanego papieru, drukując dwustronnie i po dwie strony na arkusz przy mniej ważnych wydrukach. Po drugie, wykorzystuj też papier makulaturowy, a ten zużyty oddawaj do recyklingu. To ważne, bo z 60 kg makulatury produkowanej rocznie przez przeciętnego Polaka, tylko 22 kg trafia do ponownego przetworzenia, podczas gdy w Niemczech i Holandii ok. dwa razy więcej. Po trzecie, drukuj z głową – tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Wymieniaj zamiast kupować. Popularne ostatnio „swap party” (imprezy, na których wymienia się ubraniami) także są eko. Nie tylko pozwalają odświeżyć garderobę, ale także zmniejszyć produkcję odpadów. Stare nie zawsze znaczy niemodne – wymień bluzkę, która już na Ciebie nie pasuje, na torebkę koleżanki. W ten sposób pomożesz środowisku.
 
Bądź eko na co dzień. Być może nie uda Ci się zastosować od razu do wszystkich powyższych haseł. Na początek wybierz jeden punkt z listy, a gdy wejdzie Ci w nawyk, przejdź do kolejnego.  Stanu środowiska naturalnego nie uda się poprawić jednorazowym wrzuceniem baterii do specjalnego pojemnika, świadomym, systematycznym działaniem – już tak.

Zamień auto na rower. / fot. Craig Jewell

Utylizuj baterie. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię