22 kwietnia 2024 roku to szczególna data dla miłośników ekologii i zrównoważonego rozwoju – tego dnia odbyła się czwarta edycja EKOfestonu, innowacyjnego festiwalu online, poświęconego ochronie środowiska. Pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, blisko 150 000 uczestników zgromadziło się online, aby wspólnie zwiększać swoją ekologiczną wiedzę, wygrywać nagrody i czerpać inspirację.

EKOfeston, czyli Ekologiczny Festiwal Online to ogólnopolskie, cykliczne i bezpłatne wydarzenie, odbywające się w największym plenerze świata, czyli w Internecie! Festiwal odbywa się  co roku z okazji Dnia Ziemi i jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Aby wziąć udział w EKOfestonie, wystarczyło wejść na oficjalną stronę Festiwalu: ekofeston.abrys.pl i dołączyć do transmisji. Cały materiał tradycyjnie podzielono na trzy bloki dla różnych grup wiekowych.

Najmłodsi

Dla przedszkolaków i uczniów klas I-III przygotowano blok tematyczny, który łączy naukę z zabawą. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów, takie jak „Zrób coś dla siebie z myślą o Ziemi” czy prelekcje „Kiedy zabawka stanie się odpadem?” prowadzone przez ptaka Ziemowita, pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak mogą przyczynić się do ochrony planety. Niezapomniane przedstawienie czy konkurs „W koło środowiska” dodatkowo wzbudziły ciekawość i zachęciły najmłodszych do wzięcia udziału konkursowych zmaganiach.

Uczniowie klas IV-VIII

Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję zgłębić tematykę ekologii i zrównoważonego rozwoju poprzez fascynujące warsztaty i prezentacje. Oferta programowa obejmowała szerokie spektrum zagadnień. Od „Wpływu odpadów na życie zwierząt”, przez  warsztaty tworzenia ekozakładek i woskowijek, aż po  pomysły na ekologię w szkole i elektromobilność. Młodzi ludzie zdobywali praktyczną wiedzę oraz czerpali inspirację do działań na rzecz środowiska zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć konkursów, takich jak „5 z recyklingu”.

Młodzież i dorośli

Dla osób dorosłych i uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowano bogaty program, obejmujący zarówno wykłady, jak i praktyczne warsztaty. Nie zabrakło prelekcji o ekoturystyce, pojazdach elektrycznych i zrównoważonym rozwoju.  Uczestnicy mieli okazję zgłębić różnorodne aspekty ekologii oraz poznać praktyczne sposoby na zmniejszenie swojego oddziaływania na środowisko.

Szczególne emocje wzbudzały tematy i konkursy związane z zero waste, a także zdrową dietą, jak np. „Wiesz, czy zdrowo jesz?”. Ponadto eksperci podzielili się wiedzą na temat elektromobilności oraz roślin miododajnych.

Edukacja i rozrywka w służbie ekologii

EKOfeston nie tylko edukuje, ale także inspiruje do działań na rzecz ochrony środowiska. Jego rosnąca popularność potwierdza potrzebę tego typu inicjatyw, które integrują wiedzę z rozrywką, adresując ważne kwestie ekologiczne w przystępny sposób.  Z bogatej oferty edukacyjnej ponownie skorzystała rekordowa liczba uczestników, sięgająca niemal 150 000. Zespół realizujący wydarzenie w trakcie festiwalu odebrał ponad 600 e-maili z pozdrowieniami i zdjęciami potwierdzającymi wspólne świętowanie Dnia Ziemi.  Dlatego  EKOfeston to nie tylko święto ekologii, ale także manifestacja siły wspólnoty w działaniu na rzecz ochrony środowiska – i to wszystko, dostępne online, z dowolnego miejsca na świecie. To m.in. takie inicjatywy dają nadzieję na bardziej zrównoważoną przyszłość naszej planety.

Korzyści dla uczestników i partnerów

Uczestnictwo w EKOfestonie zapewnia wiele korzyści. Oprócz ciekawej zabawy, można zdobyć przydatną wiedzę na temat segregacji odpadów czy ochrony klimatu. Spotkanie z pasjonatami przyrody i ekspertami pozwala poszerzać horyzonty w zakresie ekologii oraz dowiedzieć się, dlaczego warto i jak podejmować działania prośrodowiskowe we współczesnym świecie.

Dodatkowo wsparcie i zaangażowanie się mecenasów, partnerów i patronów w realizację EKOfestonu przynosi im nie tylko satysfakcję z uczestnictwa w projekcie z misją, ale i  wymierne korzyści.

Po pierwsze, poprzez wsparcie takiego wydarzenia, mecenas, partner lub patron ugruntowuje swoją pozycję firmy lub instytucji, które angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonego rozwoju. To może przyczynić się do budowania silniejszych więzi z klientami, partnerami biznesowymi oraz społecznością.

Po drugie, zaangażowanie w EKOfeston stanowi doskonałą okazję do promocji marki czy produktów. Dzięki udziałowi w festiwalu w roli partnera lub mecenasa firma może dotrzeć do szerokiego grona zróżnicowanych wiekowo odbiorców z przekazem dotyczącym swoich wartości ekologicznych, produktów lub usług. To może przyczynić się do zwiększenia uznania dla marki oraz wzrostu zainteresowania jej ofertą.

Po trzecie, wsparcie takiego wydarzenia wpisuje się w strategie CSR (Corporate Social Responsibility) danego podmiotu, co przekłada się na  korzyści zarówno wizerunkowe, jak i społeczne. Angażując się w inicjatywy ekologiczne, firma pokazuje, że dba nie tylko o zyski, ale również o dobro społeczne i środowisko naturalne, co może wzmacniać lojalność klientów oraz pracowników.

Podsumowując, EKOfeston to nie tylko okazja do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami oraz praktycznymi umiejętnościami z zakresu szeroko pojętej ekologii. To także szansa dla partnerów, patronów i mecenasów na  wsparcie i udział w wyjątkowym wydarzeniu, które z roku na rok staje się coraz popularniejszym, rozpoznawalnym i docenianym projektem edukacyjnym w Polsce. Dziękujemy tegorocznym Patronom i Partnerom za zaangażowanie w realizację Ekofestonu.

GALERIA ZDJĘĆ
« z 4 »

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię