Do jutra trwa internetowe głosowanie na ekologiczne gadżety, które w przyszłym tygodniu zostaną zaprezentowane podczas Greener Gadgets Conferency w Nowym Jorku. O miano Zielonego Gadżetu 2009 walczy także polski wynalazek ? BugPlug. Gadżet ma za zadanie m.in. pobudzać świadomość do oszczędzania energii.

BugPlug został wymyślony przez polskich projektantów z pracowni Ah i Oh. Urządzenie wyposażone jest w detektory ruchu i wpina się do niego wtyczkę sprzętu elektrycznego. BugPlug odcina dopływ prądu, jeśli w pokoju nikt się nie rusza. Można ustawić czas, po którym odcinany jest prąd. 

BugPlug ma przede wszystkim oszczędzać prąd, który marnuje się w trybie stand-by. (…) Nasz gadżet ma tę przewagę, że nie wymaga zmiany przyzwyczajeń. Silne postanowienia robienia czegoś pożytecznego działają przez tydzień, dwa – mówi Kamil Jerzykowski, współprojektant gadżetu z pracowni Ah i Oh. BugPlug będzie nie tylko radził sobie z problemem stand-by, ale przy okazji wyłączy żelazko po skończeniu prasowania czy nocną lampkę, gdy zaśniemy.

Urządzenie startuje w konkursie na ekologiczny gadżet roku 2009, którego organizatorem jest m.in. branżowy portal Core77. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas konferencji poświęconej zielonym technologiom, która odbędzie się 27 lutego w Nowym Jorku.

Jury, wybierające finałową dziesiątkę konkursu, bierze też pod uwagę głosy internautów. Projektanci z całego świata zgłosili 50 gadżetów. Jednym z pomysłów jest kask rowerowy (Wind-Helmet) z wmontowanym wiatraczkiem i turbiną produkującą prąd. Energia odzyskana z pędu powietrza ładuje akumulatorki, które potem można wykorzystać do naładowania komórki czy iPoda.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest licznik zużycia wody (Bware Water Meter) do montażu na każdym urządzeniu (pralce, zmywarce, prysznicu itp.) oddzielnie. Urządzenie w zaawansowanej wersji za pomocą Wi-Fi samo wysyła dane do komputera. 

Wszystkie gadżety można obejrzeć  tutaj.

Głosować można do piątku, 20 lutego. 
Kliknij, aby przejść do głosowania. Głosowanie odbywa się poprzez kliknięcie na wyraz VOTE przy nazwie gażdetu.

Źródło: www.core77.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię