Edukować można na różne sposoby. Tego, jak robić to w sposób ciekawy, warto się uczyć od Fundacji Ekologicznej ARKA z Bielska-Białej, która w ostatni tydzień września gościła w Bydgoszczy wraz ze swoją widowiskową instalacją oraz mnóstwem atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Festyn ekologiczny realizowany w ramach projektu „Arka dla Ziemi” odbył się w Bydgoszczy w dniach od 27 do 29 września. Podczas tych trzech dni centralnym punktem bydgoskiej starówki stała się ekologiczno-artystyczna instalacja złożona z atestowanego, ręcznie malowanego namiotu oraz stylizowanej na arkę obudowy wykonanej z drewna i wikliny.

Widowiskowa instalacja, której pomysłodawcą jest prezes ARKI Wojciech Owczarz, powstała dzięki współpracy z artystami takimi jak Waldemar Rudyk, Dariusz Paczkowski i Krzysztof Kokoryn oraz z pracownikami Teatru Grodzkiego z Bielska-Białej. Wewnątrz namiotu odbywały się prezentacje multimedialne i wykłady dotyczące zmian klimatycznych, z kolei na zewnątrz, na mniejszych stoiskach na dzieci i młodzież szkolną z 30 bydgoskich placówek czekały warsztaty ceramiczne i z sitodruku, gry i zabawy ekologiczne, konkursy, układanie plastikowych i drewnianych puzzli z logami kampanii „Arka dla Ziemi” i „Klimat bez granic” a także mnóstwo eko-niespodzianek.

Wielkie emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych bydgoszczan, wzbudził happening przygotowany przez Dariusza Paczkowskiego. Opowiadał on o miasteczku, w którym wszyscy żyli szczęśliwie do momentu ataku zatruwającej powietrze, wodę i glebę Dioksyny. Na całe szczęście pojawił się Szewczyk Dratewka, który ocalił miasteczko – wygnał Dioksynę i wprowadził segregacje śmieci. – Ogólnopolska kampania „Arka dla Ziemi”  to nie tylko widowiskowa instalacja, warsztaty i happeningi, ale także akcje artystyczne, wystawy, konkursy dla dzieci i młodzieży realizowane na terenie całego kraju oraz 5 tysięcy pakietów edukacyjnych dla szkół zawierających pokazowe lekcje, materiały drukowane i płytę DVD.

Po co to wszystko? Aby uświadomić ludziom, że to od ich codziennych postaw i decyzji, a także od decyzji politycznych, społecznych i gospodarczych na poziomie lokalnym i globalnym zależy przyszłość naszej Ziemi i przyszłość naszych dzieci  – mówi o akcji prezes fundacji Wojciech Owczarz. Końcem czerwca podobny festyn zorganizowany został na rynku w Bielsku-Białej, a w przyszłym roku arkowicze ze swoją instalacją zawitają do Katowic i Warszawy.

Kampania „Arka dla Ziemi” realizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska i dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Partnerami akcji są Lasy Państwowe i Koalicja Klimatyczna.

Źródło: Fundacja Arka
 

Dzieci i młodzież układały plastikowe i drewniane puzzle z logami kampanii Arka dla Ziemi i Klimat bez granic. / Fot. Fundacja Arka

Wielkie emocje wzbudził happening przygotowany przez Dariusza Paczkowskiego./ Fot. Fundacja Artka

Happening opowiadał o miasteczku, które uratował Szewczyk Dratewka wprowadzając m.in. segregację śmieci. / Fot. Fundacja Arka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię