Przez cały rok szkolny – od września do czerwca – firma Ekosfera prowadzi warsztaty ekologiczne w przedszkolach i szkołach, które są zainteresowane edukacją ekologiczną. Ideą warsztatów jest uświadomienie dzieciom, że są cząstką przyrody, że od niej zależą i że nic na świecie nie dzieje się przypadkiem.

Człowiek w świecie jest tylko cząstką wielkiego ekosystemu. Jeśli jedna z cząstek zostanie przerwana, to zaburzony zostanie cały cykl życia. Uczymy dzieci wszystkiego, co może im pomóc w ich własnym samodzielnym, przyszłym życiu: odpowiedzialności za własne czyny, ostrzegamy przed niebezpieczeństwami, chronimy od złego.

Potrzeba edukacji ekologicznej

Niestety wciąż rzadka jest nauka o selekcji odpadów, które znajdują się w naszych domach, nauka o poszanowaniu praw innych istot żyjących na naszej planecie, nauka o kulturze zachowania się wobec przyrody. Naszym moralnym obowiązkiem jest pozostawienie następnym pokoleniom Ziemi nadającej się do życia. Mamy też obowiązek nauczyć dzieci i młodzież „życia w zgodzie z przyrodą”. Dorosłym trudno jest zmienić poglądy, styl życia, czy sposób postępowania – w stosunku do natury. Dlatego wszelkie nadzieje należy pokładać w młodym pokoleniu, a szczególnie w dzieciach, które posiadają intuicyjne wyczucie funkcjonowania w zgodzie ze światem przyrody. 
 

Tematyka

Na warsztatach poruszane są różne problemy:
• Jak segregować odpady?
• Jak żyć w zgodzie z naturą – jak być młodym ekologiem, przyjacielem Ziemi?
• Czy dla nas jest woda i jak ją oszczędzać?
• Energia, metody pozyskiwania i oszczędzania,
• Sprawiedliwy handel,
• Zdrowa żywność.

Forma zajęć i czas trwania
 

Warsztaty prowadzone są w formie pogadanek, z dużym wykorzystaniem wiedzy i spostrzeżeń dzieci, w przypadku dzieci przedszkolnych zawsze w trakcie jest zabawa ruchowa i plastyczna, natomiast w przypadku dzieci szkolnych jest to karta pracy (krzyżówki, rebusy, własne doświadczenia).

Zajęcia trwają od 1 – 2 godzin lekcyjnych w zależności od twórczości dzieci. Zajęcia odbywają się w sali lekcyjnej lub przedszkolnej, bez konieczności przemieszczania się dzieci).

Informacje praktyczne

Odpłatność za zajęcia wynosi od 2 do 6 zł, w zależności od tego, czy dzieci otrzymują prezent w postaci torby ekologicznej lub innego gadżetu ekologicznego (np. długopis z papieru lub kukurydzy) plus koszt dojazdu – na terenie Leszna dojazd gratis.

Chęć przeprowadzenia w swojej placówce warsztatów, należy zgłaszać kontaktując się bezpośrednio z firmą Ekosfera.
 

Kontakt:

EKOSFERA JUSTYNA PIWOŃSKA
UL. Słowiańska 55
64-100 Leszno Tel. 605 89 44 82
[email protected]
 

Ideą warsztatów jest uświadomienie dzieciom, że są cząstką przyrody, że od niej zależą, że nic na świecie nie jest przypadkiem. / Fot. Ekosfera

Firma Ekosfera prowadzi warsztaty przez cały rok szkolny. / Fot. Ekosfera

Segregacja odpadów jest jednym z głównych zagadnień warsztatów. / Fot. Ekosfera

Warsztaty prowadzone są w formie pogadanek, z dużym wykorzystaniem wiedzy i spostrzeżeń dzieci, w trakcie warszatów dla przedszkolaków pojawia się też zabawa ruchowa i plastyczna. / Fot. Ekosfera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię