Blisko połowa Polaków wyrzuca do zwykłego śmietnika tzw. małe AGD, a więc np. lokówki czy telefony komórkowe. / Fot. DepositPhotos

W Polsce recyklingowi poddawane jest jedynie ok. 30% elektroodpadów. Pozostała ich cześć trafia niezgodnie z prawem do strumienia odpadów komunalnych, nielegalnych złomowisk i innych miejsc tzw. szarej strefy.

Według wyników badań (SMG/KRC) blisko połowa Polaków wyrzuca do zwykłego śmietnika tzw. małe AGD, a więc np. lokówki czy telefony komórkowe. Szczególna rola w upowszechnianiu właściwych praktyk postępowania z elektroodpadami przypada przekazom medialnym prasy, radia i telewizji, kształtującym świadomość i postawy konsumentów i gospodarstw domowych.

18-go października br. zakończył się trwający od stycznia 2013 r. konkurs edukacyjny "Elektroodpady – pomyśl zanim wyrzucisz!" organizowany przez wydawnictwo Edipresse w ramach kampanii poświęconej właściwemu postępowaniu z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu wyłonionych zostało 15-tu laureatów nagrody głównej. Konkurs miał charakter internetowy i był realizowany na platformie e-learningowej www.elektroodpady.ews21.pl od stycznia do października. W jego pierwszej, edukacyjnej części, uczestniczki i uczestnicy mieli za zadanie przyswoić sobie praktyczną wiedzę, jak właściwie należy postępować z elektroodpadami, czyli zepsutymi, zużytymi, lub niepotrzebnymi elektrosprzętami i urządzeniami.

Po zapoznaniu się z dostępnymi online materiałami i prezentacjami uczestnicy e-szkoleń mieli do zaliczenia pięć testów tematycznych, dopasowanych do poszczególnych wykładów poświęconych takim kwestiom, jak: co to są elektroodpady?; dlaczego są szkodliwe?; jakie są możliwe sposoby pozbywania się ich;? jak należy energooszczędnie użytkować domowy sprzęt AGD i RTV?; wreszcie jak zwracać uwagę i edukować innych o właściwym postępowaniu z elektroodpadami.

Wszyscy, którzy zaliczyli komplet testów mogli podejść do dwóch testów konkursowych, które odbyły online się w dniach 17 września – 10 października oraz 11 – 17 października. Pierwszy na 20, drugi na 15 pytań z pięcioma odpowiedziami do wyboru, w tym jedną prawdziwą. Uzyskawszy w pierwszym teście minimum 80% punktów, można było przystąpić do drugiego, w którym oprócz punktacji liczył się jeszcze czas jego rozwiązywania. Zgodnie z regulaminem wyłonionych zostało 15-tu laureatów nagrody głównej. Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników oraz zdobytych nagród, którymi są atrakcyjne roboty kuchenne. Pozostali laureaci konkursu otrzymają nagrody pocieszenia o wartości 100 zł.

Mimo zakończenia szkoleń i konkursu, na platformie www.elektroodpady.ews21.pl dostępne są cały czas nieodpłatnie materiały szkoleniowe, jak również praktyczne vademecum "Rady na elektroodpady". Vademecum – Dobre rady na elektroodpady, dostępne jest również na portalu polki.pl: www.polki.pl/ekosmieci.html

W procesie wprowadzania zrównoważonych ekologicznie wzorców konsumpcji i odpowiedzialnego postępowania z odpadami w gospodarstwach domowych, nieoceniona jest rola mediów, mających istotny wpływ na rozwój świadomości ekologicznej, postaw, zachowań i praktyk konsumenckich. Szczególnie istotne jest aktywne włączenie się tzw. mediów mainstreamowych w proces rzetelnego i systematycznego informowania i edukowania konsumentów o właściwych, proekologicznych sposobach postępowania z odpadami, w szczególności zaś z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię