Bielsko-Biała po raz kolejny stała się miejscem wielu ciekawych wydarzeń związanych z energią – m.in. ważnej konferencji energetycznej ?Inteligentna gmina w inteligentnym rozwoju?. Było to spotkanie poświęcone tematyce budowania społeczeństwa świadomego energetycznie.

Patrycja Płonka ze Stowarzyszenia Gmin Polskiej Sieci „Energie Cités” opowiedziała o projektach realizowanych we współpracy z miastami. Promocja innowacyjnych technologii i różnorodnych zastosowań odnawialnych źródeł energii to jedno z głównych zadań Stowarzyszenia, które w tych dziedzinach zrealizowało już kilkadziesiąt programów edukacyjnych z udziałem partnerów europejskich.

Katarzyna Kordas z Biura Zarządzania Energią w Bielsku-Białej zaprezentowała uznaną w Polsce i zagranicą kampanię edukacyjną „Bielsko-Biała chroni klimat” i przedstawiła sposoby zaangażowania zarówno instytucji, firm, jak i samych mieszkańców do działań energooszczędnych. Ciekawym punktem programu była prezentacja Zdzisława Naruszewicza, dyrektora Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego. Jest to jedna z pierwszych placówek w Polsce, która uruchomiła akredytowany przez Ministerstwo Edukacji program kształcenia w zakresie odnawialnych źródeł energii. Powstała pracownia odnawialnych źródeł energii z urządzeniami demonstracyjnymi, a obecny obiekt edukacyjny został zmodernizowany zgodnie z wytycznymi efektywności energetycznej tak, iż w prestiżowym konkursie ogólnopolskim otrzymał tytuł „Modernizacja Roku 2011”.

Wydarzenie zostało wzbogacone o wiele atrakcyjnych elementów. Jednym z nich był finał V edycji Krajowego Konkursu Energetycznego, skierowanego do młodzieży. Konkurs miał na celu zwiększenie zainteresowanie młodych ludzi energetyką i nauką racjonalnego zarządzania energią. I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjanych zdobył I miejsce –  Łukasz Rejdych – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Jaworznie za pracę Efektywność energetyczna gmin. Wśród studenckich prac zwyciężyły ex aequo prace: Inteligentny konsument/prosument – wyzwaniem XXI wieku „szkoła zeroemisyjna”, której autorem był bielszczanin, student Politechniki Krakowskiej Łukasz Kordas oraz praca autorstwa Mileny Tarnowskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej Jak skutecznie dokonać aktywizacji polskich wsi zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju energetycznego?

Ponadto podczas konferencji będzie można było zobaczyć 4 zwycięskie prace w konkursie „Energia Jutro” w trwającym już 20 lat projekcie ARTING organizowanym w Bielsku-Białej. Ideą konkursu było wykorzystanie potencjału wzornictwa przemysłowego w rozwiązywaniu problemów energetycznych.  I nagrodę ufundowaną  otrzymał zespół Małgorzata Blachnicka i Michał Holcer za projekt HUBA – kompaktowe schronienie terenowe z ekologicznym systemem energetycznym dla turystów. II nagroda powędrowała do Macieja Czyżewskiego za projekt małej elektrowni jądrowej, a III nagrodę przyznano Magdalenie Drożdżowskiej za projekt placu zabaw PIXEL.

Podczas konferencji można było także posłuchać koncertu bielskiego zespołu Imaginarium.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię