Gmina Opalenica wraz z firmą ENGIE realizuje wspólny projekt dotyczący efektywności energetycznej. Inwestycje energetyczne, które w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone na terenie gminy, są powiązane z edukacją w zakresie efektywności energetycznej oraz oszczędzania energii.

Od poniedziałku (19 grudnia br.) w szkołach i przedszkolach, w których będą prowadzone prace termomodernizacyjne (Szkoła Podstawowa w Opalenicy, Szkoła Podstawowa w Dakowach Mokrych, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojnowicach, a także Gimnazjum w Opalenicy) odbywają się prelekcje, poświęcone źródłom energii, sposobom jej wykorzystania, konieczności jej oszczędzania, a także sposobom redukcji zużycia energii. Podczas zajęć, przy wykorzystaniu zestawów demonstracyjnych odnawialnych źródeł energii dzieci i młodzież poznają zasady funkcjonowania elektrowni wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych.

Uczniowie zostają również zaproszeni do udziału w konkursach. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mają szansę wziąć udział w konkursie plastycznym pn. ?Energetyczna perspektywa ? moje miasto w przyszłości?, którego celem jest zainteresowanie dzieci tematyką dotyczącą racjonalnego gospodarowania energią, promocja oszczędzania energii, a także efektywności energetycznej. Prace plastyczne dzieci mogą wykonać techniką dowolną. Tematem pracy powinny być działania, realizowane w mieście w celu redukcji zużycia energii, oszczędzanie energii, a także promocja przyjaznych dla  środowiska źródeł energii. Zamysłem jest by prace prezentowały przyszłość energetyczną Opalenicy, nawiązując do aktualnych i przyszłych inwestycji dotyczących gospodarki energią.

Z kolei uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum zostali zaproszeni do udziału w konkursie pn.  ?Opalenica energetycznych działań stolica?. Zadaniem uczestników jest napisanie bądź narysowanie scenariusza komiksu poświęconego oszczędzaniu energii w kontekście działań realizowanych przez Miasto Opalenica na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w tym działań związanych z głęboką modernizacją energetyczną planowaną na najbliższe kilkanaście lat (więcej na stronie: opalenica.innowa.eu). Nagrodami w konkursie jest udział w Dniu Nauki i Innowacji, który zaplanowano na 20 stycznia 2017 r. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach robotyki i programowania z użyciem zestawów LEGO, warsztatach DJ’ki czy też warsztatach chemicznych.

W prelekcjach wzięło już udział ponad 500 uczniów. Realizacją prelekcji oraz koordynacja konkursów zajmuje się Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

REGULAMIN_ 1

REGULAMIN_2

GALERIA ZDJĘĆ

W ramach projektu, realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego Gminy Opalenica i firmy ENGIE, zostanie przeprowadzona modernizacja energetyczną ośmiu budynków, zlokalizowanych na terenie gminy. Prace będą polegały m.in. na ociepleniu budynków, wymianie okien, montażu energooszczędnego oświetlenia, a na dachach dwóch budynków zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Po realizacji inwestycji firma ENGIE będzie odpowiadała za utrzymanie techniczne i zarządzanie zużyciem energii w budynkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię