W Katowicach wręczono nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla najlepszych w regionie ośrodków edukacji ekologicznej upowszechniających wiedzę o tym, czym jest, czym może być ekologia w codziennym życiu.

Laureatem konkursu pn. „Eko Edu” został Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej prowadzony przez Nadleśnictwo Wisła. Najlepsze placówki edukacji ekologicznej Jury wybrało spośród 24 kandydatów zgłoszonych do konkursu. Oceniano realizowane w ostatnich trzech latach pomysły prowadzenia działalności ekologicznej, zwłaszcza ich innowacyjność i atrakcyjność w kreowaniu postaw przyjaznych środowisku.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła podczas gali wręczenia nagród, że Fundusz przeznaczając ze swych środków co roku ok. 7 milionów złotych na różnego rodzaju projekty związane z edukacją ekologiczną docenia ich znaczenie dla kreowania wiedzy i świadomości ekologicznej przede wszystkim młodych ludzi. Ogłoszony w tym roku konkurs na najciekawsze w województwie pomysły związane z budzeniem ekologicznej świadomości to właśnie wyraz uznania dla pasjonatów promujących i zachęcających innych do codziennych zachowań przyjaznych środowisku i przyrodzie oraz udowadniających, że szkolne lekcje biologii nie musza być wcale nudne – dodała G. Lenartowicz.

Zwycięzcą konkursu „Eko Edu” został Ośrodek Edukacji Ekologiczne w Istebnej (30 tys. zł) m.in. za: opracowanie przewodnika – „Zielonej Książki Beskidzkiej 5” promującego pięć atrakcyjnych górskich gmin, stworzenie arboretum (ogrodu prowadzonego w celach badawczych) z gatunkami roślin charakterystycznymi dla flory Beskidu Śląskiego, ekoedukację dzieci poprzez Autorską Szkółkę Malarską Iwony Konarzewskiej, edukacyjną ścieżkę przyrodniczą „Malinka” ciągnącą się wzdłuż potoku o tej samej nazwie oraz za prowadzenie zajęć warsztatowo-integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.

Nagrody po 15 tys. zł przyznano Mobilnemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Bielsku-Białej, którego projekty aktywnie popularyzujące w niespotykany sposób wiedzę o środowisku naturalnym i przyrodzie adresowane są do szkół a także Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej – Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie za stworzenie obiektu prezentującego w bardzo ciekawy sposób ekosystem leśny z interaktywnymi stanowiskami edukacyjnymi.

Wyróżniono również cztery instytucje. Każda z nich otrzymała, oprócz okolicznościowego dyplomu, czek na 10 tys. złotych. Nagrody te dostali:

  •     Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim;
  •     Leśna Izba Edukacji działająca przy Nadleśnictwie Siewierz;
  • Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie;
  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał finansowe nagrody w konkursie „ EkoEdu” na najlepszy w województwie śląskim. ośrodek edukacji ekologicznej.

Spośród 24 zgłoszonych do Biura Funduszu placówek edukacyjnych, Jury wyłoniło trzech laureatów oraz przyznało cztery wyróżnienia.

Oceniano realizowane w ostatnich trzech pomysły prowadzenia działalności ekologicznej, innowacyjność i atrakcyjność realizowanych form działalności a także wpływ prowadzonej pracy na życie mieszkańców województwa śląskiego w zakresie ochrony środowiska oraz promocję prowadzonej działalności.

Nagrody wręczone zostaną podczas uroczystej gali w Katowicach.

Poniżej lista laureatów:
1. Ośrodek Edukacji Ekologicznej Istebna Dzielec,
2. Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej w Bielsku-Białej,
3. Ośrodek Edukacji Ekologicznej – Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie.

Wyróżnieni:
1. Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim,
2. Leśna Izba Edukacji Działająca przy Nadleśnictwie Siewierz,
3. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie,
4. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
 

Nagrody trafiły do najlepszych w regionie ośrodków edukacji ekologicznej upowszechniających wiedzę o tym, czym jest, czym może być ekologia w codziennym życiu. / Fot. WFOŚiGW Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię