Oprócz dobrze znanej i chętnie kupowanej gry plenerowej „Spacerkiem po wiedzę”, w ofercie Sklepu Abrys pojawiła się nowa propozycja podłogowa gra „Gazu do GOZ-u”, poświęcona edukacji w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Tworząc nasze edukacyjne gry i publikacje, dążymy do zaproponowania rozwiązań, które zaangażują dzieci oraz młodzież w zdobywane wiedzy w duchu dobrej rozrywki. Po zabawę warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zaznajomić najmłodszych z wcale nie najłatwiejszą tematyką, którą bez wątpienia jest chociażby GOZ.

GOZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) prowadzi do zrównoważonego rozwoju. A zrównoważony rozwój polega on na takim zarządzaniu produkcją oraz gospodarowaniu zasobami, które uwzględniają potrzeby innych ludzi oraz ochronę środowiska naturalnego.

Tym samym odchodzi się od modelu: „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”, na rzecz modelu „weź – wyprodukuj – zużyj – poddaj recyklingowi – użyj ponownie”. Celem jest więc to, by do minimum ograniczyć wytwarzanie odpadów i wielokrotnie wprowadzać surowce do obiegu.

W ramach gospodarki o obiegu zamkniętym dostępny jest cały wachlarz rozwiązań: użycie materiałów odzyskanych z odpadów, redukcja zużycia energii, wydłużenie czasu życia produktu, a także odzysk energii z odpadów. GOZ jest koncepcją kluczową dla przyszłości świata. Dąży do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych  i użytkowanych przez nas produktów. Dlatego też do poznawania tej idei warto zachęcać również dzieci. A znakomitym narzędziem edukacji w tym zakresie jest gra plenerowa „Gazu do GOZ-u”.

Zasady gry

„Gazu do GOZ-u”  to planszowa gra plenerowa/podłogowa o wymiarach 3 x 4 m. Plansza została wydrukowana na materiale bannerowym 510 g, pokrytym laminatem. Zestaw obejmuje planszę, kostkę do gry, piłeczki ruchu, zestaw pytań i sześć woreczków gimnastycznych pełniących funkcję pionków. W grze może brać udział od 2 do 18 osób, jeśli gracze podzielą się na 6 trzyosobowych drużyn. Gracze przesuwają woreczki po planszy zgodnie z kolorem wylosowanej kulki. Gracz wkłada rękę do woreczka i bez podglądania wyjmuje kulkę. Następnie udaje się na najbliższe pole w kolorze wyjętej piłeczki. Następnie gracz rzuca kostką i wykonuje akcję:

– gdy wypadną oczka 1-2 – gracz musi odpowiedzieć na losowe pytanie o GOZ, zawarte w dołączonym do gry zestawie pytań,

– gdy wypadną oczka 3-4 – gracz otrzymuje dodatkowy ruch, czyli losuje kolejną kulkę i ponownie rzuca kostką,

– gdy wypadną oczka 5-6 – gracz cofa się o trzy pola w linii prostej.

Zwycięzcą zostaje gracz/drużyna, który jako pierwszy okrąży planszę i zdoła zatrzymać się na żółtym lub pomarańczowym polu META.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię