Jeśli interesują ciebie zasady systemu energetycznego budynku: minielektrownia wiatrowa, ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła, kolektor słoneczny, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacją, to Modelowy Dom Energetycznym jest najlepszym miejscem, by pogłębić tę wiedzę.

Modelowy Dom Energetyczny jest instalacją demonstracyjną Odnawialnych Źródeł Energii. Odwiedzające go osoby mogą zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania OZE oraz możliwościami wykorzystania instalacji w realizacji różnego typu inwestycji (od instalacji w domkach jednorodzinnych po obiekty przemysłowe). Budynek wyposażony jest m.in. w układ rekuperacji, pozwalający odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego. Zainstalowana nagrzewnica wodna pozwala dogrzewać budynek powietrzem nawiewnym z wykorzystaniem kolektora słonecznego i pompy ciepła jako źródeł ciepła. Na dachu budynku zainstalowany jest generator wiatrowy. Generator podpięty jest do inwertera. Do tego samego inwertera dopięte jest ogniwo fotowoltaiczne. Dzięki wyświetlaczowi parametrów możliwe jest śledzenie odczytów pomiarowych zainstalowanych urządzeń.

Modelowy domek jest zasilany w energię cieplną i elektryczną poprzez zintegrowany system urządzeń, dzieki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Urządzenia te są opomiarowane i sterowane przez rozbudowany system automatyki, który na bieżąco analizuje parametry, optymalizując współpracę. Wyniki obliczeń pojawiają sie w postaci wykresów na monitorze zainstalowanym wewnątrz budynku. Z systemem można się komunikować w każdej chwili, na przykład przez telefon komórkowy lub internet.

Modelowy Dom Energetyczny został przeniesiony z Gdańska (gdzie był otwarty od połowy kwietnia do końca czerwca) do Władysławowa. Już od początku lipca można go zwiedzać w nowej lokalizacji – na rogu ulicy Spokojnej i Morskiej.

Otwarty jest dla zainteresowanych w godzinach:
pn-pt     9:00-13:00, 15:00-18:00
sob     10:00-15:00

Domek przygotowany został przez Fundację Rozwiązań Eko-Energetycznych (powołaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza) we współpracy z firmą Energa; projekt współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kontakt
ul. Dyrekcyjna 7
80-852 Gdansk
tel: 58 305 23 25
fax: 58 741 53 73
[email protected]

Źródło: www.free-gda.pl

Modelowy domek jest zasilany w energię cieplną i elektryczną poprzez zintegrowany system urządzeń, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię