Bocian na śniegu / Fot. Jarosław Gil

Bociany białe, wracając z ciepłych krajów, napotykają w tym roku wyjątkowe problemy ze względu na przedłużającą się zimę. Dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” we współpracy z Grupą ENERGA uruchomiło infolinię 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy przez pięć dni w tygodniu udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków czy zagrożonych gniazd.

Ptaki sporadycznie widziane są w parach na gniazdach, a większość z nich koczuje w stadach, często na wysypiskach śmieci. Dlatego pojawia się wiele pytań i wątpliwości związanych z tym, jak pomóc ptakom, jak zapewnić im bezpieczeństwo, czy dokarmiać bociany oraz jak zadbać o ich gniazda? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można otrzymać w ogólnopolskim punkcie informacyjnym 0 801 BOCIAN (nr telefonu 0 801-26-24-26), którego celem jest umożliwienie konsultacji działań związanych z ochroną bociana białego i jego siedlisk.

Przyrodnicy służą poradą i wsparciem w sprawach dotyczących zagrożonych i poszkodowanych bocianów, opieki nad niesprawnymi osobnikami, jak i gniazd wymagających renowacji. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

Polskę zasiedla niemal 25% światowej populacji bociana białego, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się powrotu do kraju aż 100 tysięcy tych ptaków. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy bocianom w Polsce. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak radzą sobie ptaki, szczególnie, że przedłużająca się zima stworzyła dla nich wyjątkowo trudne warunki powrotu do gniazd.

Obecnie odbieramy bardzo dużo telefonów z pytaniami dotyczącymi dokarmiania ptaków. Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia
– mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP "pro Natura".

Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię