Nowy rok szkolny za pasem, przed nauczycielami nowe wyzwania, wymagania, a czasem nowa klasa, którą warto zintegrować jak najwcześniej. Jak zaangażować uczniów w ochronę środowiska, godząc przy tym rolę nauczyciela przedmiotowego i wychowawcy? 

Skąd czerpać pomysły na ciekawe lekcje, dzięki którym dzieci pokochają ekologię? Jak zorganizować czas, by zrealizować podstawę programową w ciekawy sposób? Z pomocą przychodzi nowy projekt edukacyjny Fundacji Uniwersytet Dzieci ? Klimatyczna klasa. Mogą w nim wziąć udział nauczyciele szkół podstawowych w całej Polsce (klasy 1-8). Projekt Klimatyczna klasa to cykl fascynujących lekcji (gotowe scenariusze i inne materiały merytoryczne), zestaw edukacyjny, szkolenia i konferencje tematyczne dla nauczycieli, a także inne nagrody i wydarzenia. O udziale nauczyciela w projekcie zostanie też poinformowana dyrekcja szkoły.

Z przyrodą za pan brat

Dzieci w klasach 1-3 szczególnie interesują zagadnienia przyrodnicze, jeśli przedstawi się je w interesujący i praktyczny sposób. Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew? Jak w prosty sposób, podczas spaceru, sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy jest czyste? Dlaczego powstają silne wiatry i jakie skutki mogą wywołać? W jaki sposób z niepotrzebnych rzeczy uczynić nowe przedmioty, a jednocześnie zadbać o środowisko naturalne i rozwinąć wyobraźnię? W ramach projektu uczniowie wcielą się w małych botaników i przyrodników i niczym naukowcy odkryją, dlaczego klimat się zmienia i w jaki sposób chronić przyrodę. Zestaw badawczy, który bezpłatnie otrzyma każda klasa, pozwoli na ciekawe połączenie kształcenia umiejętności społecznych i jednocześnie skieruje uwagę uczniów na to, jak obserwować zmiany klimatu, które zachodzą w bezpośrednim otoczeniu.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/klimatyczna-klasa-1-3

Świadomość ekologiczna

W klasach 4-8 kwestia ochrony środowiska i dbania o klimat będzie pretekstem do wspólnej realizacji kampanii społecznej. Bo o klimat trzeba dbać ? zwłaszcza ten w klasie! Uczniowie w trakcie cyklu lekcji wychowawczych wspólnie zaprojektują kampanię społeczną dotyczącą codziennych wyborów i działań mających wpływ na klimat. Następnie zrealizują kampanię w środowisku lokalnym. W ramach projektu nauczyciele otrzymają zestaw edukacyjny do pracy metodą projektu oraz przewodnik metodyczny.

Więcej informacji o projekcie: http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/klimatyczna-klasa-4-8

Udział w projekcie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli do zapisów, które rozpoczęły się 20 sierpnia. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz, żeby Twoje dziecko wzięło udział w projekcie, poinformuj nauczyciela o zapisach!

Projekt „Dzieci chronią klimat – konkurs edukacyjny dla szkół podstawowych w Polsce” jest finansowany ze środków:

Patronat honorowy Ministra Środowiska:

Więcej informacji o projektach dla nauczycieli, organizowanych przez Fundację, znajduje się na stronie: http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/projekty-aktualne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię