Kilkadziesiąt fascynujących opisów zwyczajów ptaków, ciekawostki i opowieści o ptasich rekordzistach znalazły się w najnowszym uczniowskim ?Kalendarzu z lasu” 2014/2015. Motywem przewodnim tegorocznej publikacji dla uczniów są ptaki: ich tajemnice, obyczaje, a także ciekawostki dotyczące, np. budowy ciała. Do publikacji dołączono też płytę „Rozpoznawanie ptaków po śpiewach i głosach”. Z uwagi na prośby od czytelników, przedłużamy konkurs do 28 września!

Z najnowszego kalendarza dowiemy się, który przedstawiciel ptasiego rodu był pierwowzorem Magneto z serii o X-menach oraz który ptak jest prawdziwym mistrzem przestworzy i potrafi szybować z zawrotną prędkością 322 km/h.

Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami (dzięki nim dowiemy się jak wygląda pierwiosnek czy żołna) oraz zabawnymi grafikami i rysunkami. Przy każdym rozdziale zamieszczono również słowniczek polsko-angielski, w którym znajdują się słówka z tekstu ze strony obok.

Natomiast na ostatnich stronach terminarza zamieszczono m.in. porady dla majsterkowiczów (kilka wskazówek dotyczących budowy karmików) oraz dokarmiania ptaków. Autorami tekstów opublikowanych w kalendarzu są Jacek Karczewski, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie, oraz Rafał Śniegocki, leśnik, specjalista z ochrony przyrody RDLP w Poznaniu.

?Kalendarz z lasu” już po raz czwarty został przygotowany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Tematem przewodnim poprzednich edycji kalendarza było drewno, surwiwal i zasady zachowania się w lesie oraz 90-lecie Lasów Państwowych.

Kalendarz, w łącznym nakładzie 9 tys. egzemplarzy, został dołączony do 16. numeru ?Cogito? i 18. numeru ?Victora Gimnazjalisty?. Oba dwutygodniki są już dostępne w kioskach.

Dla uczniów mamy konkurs – opiszcie nam Waszą najciekawszą przygodę związaną z ptakami. Czekamy na zgłoszenia do 28 września. Wybierzemy 10 najciekawszych opisów i nagrodzimy Was kalendarzami + poradnikami kieszonkowymi „Bezpieczne grzybobranie”. Czekamy na Wasze maile konkursowe (opis przygody + imię, nazwisko + adres do wysyłki nagrody + nazwa szkoły i klasa, byśmy mieli pewność, że jesteście uczniami 🙂 pod adresem: [email protected] – 30 września ogłosimy wyniki!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię