W ubiegły weekend w Kaliszu odbył się Piknik Ekologiczny. W ramach wydarzenia zostały zorganizowane liczne konkursy, zabawy, warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, a także gra miejska ?Porwanie Dymskiego?. 

Impreza była elementem realizowanej przez Miasto Kalisz kampanii pn. ?TworzyMy zdrową atmosferę Kalisza – edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, poprzez wydanie publikacji, festyn ekologiczny, konkursy i warsztaty?, realizowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Piknik rozpoczęła gra miejska, w ramach której do rozwiązania było pięć zadań dotyczących ochrony powietrza. Punkty zadaniowe były rozmieszczone w przestrzeni miejskiej, a zadaniem drużyn było zebranie jak największej ilości punktów za właściwe rozwiązanie zadań. Grę wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu, która wykazała się najlepszą znajomością zagadnień dotyczących racjonalnego gospodarowania energią, a także niskiej emisji. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody – plecaki solarne, a każdy uczestnik otrzymał – ładowarkę solarną. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono także szczęśliwego posiadacza… roweru!

Elementem wydarzenia były też liczne warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których można było pomalować torbę w ekologiczny wzór, zrobić breloczek z korka po winie, recyklingową zakładkę do książek, a także świecznik ze starego słoika czy też puszki po konserwach. Nie zabrakło także warsztatów, prezentujących odnawialne źródła energii, także warsztatów ?Chemia z naturą?, podczas których można było poeksperymentować przy użyciu naturalnych substancji i materiałów.

Dużą atrakcją był także konkurs ?wKOŁO niskiej emisji?, w którym za poprawne rozwiązanie zagadki, zadania, rebusu czy też właściwą odpowiedź na zadane pytanie, będzie można otrzymać żarówki LED, a także przygotowane przez Urząd Miasta Kalisza komiksy, zgadywanki i malowanki.

Sporo atrakcji czekało także na uczestników w niedzielę – 30 września. Przed ratuszem odbył się m.in. pokaz mody ekologicznej, przygotowany przez przedszkola, biorące udział w konkursie na strój z materiałów wtórnych pn. „Energia słońca, wiatru i wody”. W konkursie wygrało Przedszkole Nr. 9 w Kaliszu, które w nagrodę otrzymało zestawy do biodegradacji oraz badania jakości powietrza. Nie zabrakło także nagród indywidualnych dla wszystkich uczestników konkursu. Dużym zainteresowaniem cieszył się też spektakl „Na ratunek Czystolandii” w wykonaniu zespołu z Działu Edukacji Ekologicznej ABRYS, a także energorowery, dzięki którym produkowany był świeży sok z pomarańczy, a także bańki mydlane.
Dzieci mogły skorzystać także ze specjalnej strefy animacji, w której były tworzone zwierzęta z balonów, malowane buźki oraz pokaz baniek mydlanych!

Wydarzenie organizowane przez Miasto Kalisz przygotował Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

 

GALERIA

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię