Kampania ?Czyste Plaże? jest jedną z pięciu ?Wakacyjnych kampanii edukacji recyklingowej?. Kampanie te są współfinansowane w prawie 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą część finansuje Fundacja RECAL, recan Organizacja Odzysku oraz samorządy terytorialne.

Kampania trwa od początku lipca. Polega ona na uświadamianiu konieczności prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w naszych domach. Na przykładzie recyklingu aluminiowych puszek po napojach chcemy pokazać, że odzysk i ponowne przetwarzanie surowców wtórnych przynosi korzyści ekologiczne, a także ekonomiczne.
W ramach Kampanii w pierwszym miesiącu prowadzonych działań (czyli w lipcu) zostało przeprowadzonych 135 warsztatów edukacyjnych dla kolonii i obozów letnich. Uczestniczyło w nich prawie 6,4 tysiąca dzieci i młodzieży w całej Polski. Realizowaliśmy je na terenie gmin nadmorskich,
a w szczególności na terenie Koalicjantów.

Podczas warsztatów koloniści dowiedzieli się w jaki sposób segregując surowce wtórne  z odpadów przyczyniają się do ochrony środowiska. Dodatkowo młodzi ekolodzy angażowali się  w zbiórkę puszek po napojach zalegających w nadmorskich kurortach. Wszyscy uczestnicy mieli szansę zdobyć przygotowane dla nich nagrody (magnesy, koszulki, drewniane gry domino, bawełniane torby, zapięć typu „karabinek” z kompasem, kartki pocztowe). Znaczna część szansę taką wykorzystała wracając do domu z pamiątkami znad morza.

Przez cały czas do końca sierpnia realizowane są warsztaty. Kolonie i obozy mogą zapraszać naszych edukatorów pod numerem telefonu 0605 591 865. Natomiast w punktach skupu na zbieraczy czekają worki na puszki oraz magnesy do testowania puszek.

Jakie korzyści przynosi recykling alu-puszek?

Recykling puszek aluminiowych uzasadniony jest z wielu względów – to nie tylko opłacalność ekonomiczna, ale i skuteczna edukacja poprzez bezpośrednie uczestnictwo w ochronie środowiska. Oto podstawowe fakty:

Edukacja ekologiczna: puszka, jako opakowanie popularne wśród młodzieży i przede wszystkim łatwe do odzysku, jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej.
Zasoby naturalne: użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów  i 700 kg ropy naftowej.
Energia: odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95% energii potrzebnej  na wyprodukowanie aluminium z rudy.
Ochrona środowiska: recykling aluminium umożliwia obniżenie zanieczyszczenia powietrza  o 95% oraz wody o 97% w porównaniu z produkcją aluminium z rudy. Odzyskując puszki aluminiowe zmniejszamy ilość śmieci w naszym otoczeniu i na wysypiskach.
Pieniądze: za kilogram puszek (67 puszek 0,33l lub 53 puszki 0,5l) każdy może uzyskać w skupie około 2 zł.
Ekonomia:  recykling aluminium zwiększa niezależność surowcową kraju, tworzy dodatkowe miejsca pracy w skupie i przetwórstwie, generuje kolejne dochody.
Koszty produkcji:  produkcja wtórnego aluminium kosztuje o 60% mniej niż produkcja aluminium z boksytów.
Prawo:  Szereg ustaw „odpadowych” (np. Ustawa o odpadach) nakładających obowiązki m.in. na producentów opakowań i firm wprowadzających produkty w opakowaniach. Ponadto Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wymaga prowadzenia przez gminy selektywnej zbiorki odpadów – dogodnie jest więc zacząć od odzysku puszek aluminiowych.

Organizatorem jest  Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL

Koalicja Czystych Plaż:
1. Gmina Miasta Sopotu,
2. Urząd Miasta Gdyni,
3. Miasto Hel,
4. Urząd Miejski w Jastarni,
5. Gmina Miasta Władysławowa,
6. Gmina Krokowa,
7. Miasto Ustka,
8. Gmina Mielno,
9. Gmina Miasto Kołobrzeg,
10. Zakład Gminny „Mrzeżyno” Sp. z o.o. ,
11. Gmina Rewal,
12. Gmina Dziwnów,
13. Gmina Międzyzdroje,
14. Miasto Świnoujście,
15. Słowiński Park Narodowy,
16. Woliński Park Narodowy,
17. Nadmorski Park Krajobrazowy,
18. recan Organizacja Odzysku S.A.
Honorowy Patronat objęli:
1. Marszałek Województwa Pomorskiego,
2. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
3. Wojewoda Pomorski,
4. Wojewoda Zachodniopomorski,
5. Pomorski Kurator Oświaty,
6. Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Źródło: RECAL

W ramach Kampanii w lipcu zostało przeprowadzonych 135 warsztatów edukacyjnych dla kolonii i obozów letnich. / Fot. Recal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię