11 stycznia 2011 roku w Atrium Beaulieu Komisji Europejskiej w Brukseli odbył się zapowiadany wcześniej wernisaż wystawy karkonoskich parków narodowych pt. ?Krkonoše/Karkonosze the Giant Mountains National Parks?. Wystawę otworzyli: Ladislav Miko – Dyrektor Sekcji Przyroda w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej oraz dyrektorzy parków narodowych ? dr inż. Andrzej Raj oraz ing. Jan Hřebačka.

Na otwarcie wystawy przybyło wiele osób z różnych krajów europejskich, głównie pracowników Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Honorowym gościem wernisażu był Carl Falkenberg – Dyrektor Generalny Dyrekcji ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Wystawa składająca się z 15 posterów tematycznych umieszczona została w pięknie zaprojektowanym Atrium Beaulieu z dużą ilością światła oraz żywych drzew i krzewów.

Tematyka prezentowana na poszczególnych posterach to:
1. Poster powitalny.
2. Pozycja geograficzna Karkonoszy w Środkowej Europie.
3. Ekosystemy leśne Karkonoszy.
4. Ekosystemy nieleśne Karkonoszy.
5. Fauna i flora Karkonoszy.
6. Człowiek w Karkonoszach.
7. Ochrona przyrody w Karkonoszach.
8. Karkonosze 21 Wieku.
9. Skały i minerały Karkonoszy
10. Geomorfologia Karkonoszy.
11. Klimat Karkonoszy.
12. Torfowiska subalpejskie Karkonoszy.
13. Fundusze UE dla ochrony przyrody w Karkonoszach.
14. Współpraca transgraniczna KPN i KRNAP.
15. Międzynarodowe znaczenie Karkonoszy.

Oprócz wystawy oba parki narodowe przygotowały dla zwiedzających duże ilości materiałów edukacyjnych i informacyjnych opracowanych w języku angielskim, dzięki którym zwiedzający mogą lepiej zapoznać się z pięknem walorami turystycznymi Karkonoszy. Miejsce wystawy każdego dnia odwiedza tysiące osób z różnych krajów Europy i Świata. Jest to więc wspaniała okazja zaprezentowania Karkonoszy na arenie międzynarodowej. Wystawę zorganizowały i finansowały oba karkonoskie parki narodowe, tj. Karkonoski Park Narodowy z Polski oraz Krkonošski narodni park z Republiki Czeskiej. Wystawa w Brukseli będzie czynna do 3 lutego 2011 roku. Po zakończeniu prezentacji wystawy w Brukseli zamierzamy zaprezentować ją w naszych krajach. Przede wszystkim w Jeleniej Górze i Vrchlabi, a następnie w Ministerstwach Środowiska w Warszawie i Pradze.

 

Carl Falkenberg – Dyrektor Generalny DG Środowisko w Komisji Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię