Polska Zielona Sieć, płynąc tratwą z Krakowa do Gdańska, zatrzymała się w Warszawie, by zaapelować do polityków o podjęcie ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.

W Porcie Czerniakowskim na stateczku o wdzięcznej nazwie Herbatnik, kampanierzy Polskiej Zielonej Sieci wręczyli apele klimatyczne przedstawicielom polskiego oraz duńskiego rządu. Na ręce wiceministra środowiska, Bernarda Błaszczyka, Polska Zielona Sieć wręczyła Manifest Klimatyczny, w którym 50 organizacji pozarządowych apeluje do polskiego rządu o podjęcie konkretnych, ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Na ręce ambasadora Danii, Hansa Michaela Kofoed-Hansena, Polska Zielona Sieć przekazała apel do premiera Danii – gospodarza najważniejszej od lat konferencji Konwencji Klimatycznej ONZ,  która odbędzie się w grudniu tego roku w Kopenhadze. Uczestnicy spływu zaapelowali o przyczynienie się do podpisania ambitnego ogólnoświatowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zaoferowali wsparcie polskich organizacji pozarządowych przy kształtowaniu tego niezwykle istotnego porozumienia.

Odbierając apel do premiera Tuska, minister Błaszczyk podkreślił, że ceni sobie zaangażowanie organizacji ekologicznych w działania na rzecz ochrony klimatu i że zagrożenie klimatyczne wymaga współpracy nas wszystkich – polityków, organizacji pozarządowych i całego społeczeństwa.

Ambasador Danii,  przyjmując apel do duńskiego premiera powiedział:  Porozumienie w Kopenhadze jest absolutnie kluczowe. Kryzys ekonomiczny nie może być wymówką. Musimy obrać zieloną ścieżkę rozwoju gospodarczego. To pilne.

Odnosząc się do odbywającego się dzisiaj spotkania ministrów środowiska krajów UE w Szwecji, gdzie dyskutuje się m.in. zobowiązania finansowe UE względem krajów rozwijających się w ramach nowego porozumienia klimatycznego, ambasador Kofoed-Hansen podkreślił: Unia Europejska powinna pozostać liderem negocjacji.  Musimy zaproponować krajom rozwijającym się konkretne wsparcie finansowe, jeżeli chcemy, by ograniczyły swoje emisje.

Wydarzenie to związane jest ze spływem tratwą po Wiśle, który ma uświadomić Polakom nie tylko znaczenie porozumienia w Kopenhadze, ale również pokazać, jak my, przeciętni obywatele, możemy chronić klimat.

Tratwa pod nazwą „Klimacik” zatrzyma się jeszcze w Toruniu (1 sierpnia) oraz w Gdańsku (8 sierpnia), gdzie odbędą się całodniowe otwarte pikniki. Organizatorzy gwarantują moc wrażeń – happeningi, wystawy, gry klimatyczne, a wieczorami – wykłady oraz bezpłatny pokaz filmu „Age of stupid”  – apokaliptycznej wizji przyszłości po katastrofie klimatycznej, z poruszającą muzyką Radiohead i Depeche Mode.

Źródło: www.dlaklimatu.pl , www.zielonasiec.pl.

Tratwa pod nazwą ?Klimacik? zatrzyma się jeszcze w Toruniu (1 sierpnia) oraz w Gdańsku (8 sierpnia), gdzie odbędą się całodniowe otwarte pikniki. / Fot. Polska Zielona Sieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię