Przez cały grudzień w przestrzeni miejskiej Poznania prezentowany jest projekt artystyczny Ewy Łowżył i Kobasa Laksy towarzyszący konferencji klimatycznej.

Cykl pt. „Memento Vulgari”, którego autorami są Ewa Łowżył i Kobas Laksa to pięć monumentalnych fotomontaży rozwieszonych w centrum miasta zrealizowanych na podstawie obrazów renesansowych malarzy. 

Inspirację dla twórców stanowiły następujące obrazy: Peter Bruegel – „Ślepcy”, Tycjan – „Miłość Ziemska i Miłość Niebiańska'', Giorgione – „Burza”, Sandro Botticelli – 'Wenus i Mars” oraz Domenico Ghirlandaio – „Dziadek i Wnuczek”.

Użycie renesansowych obrazów nie jest przypadkowe: ówcześni artyści gloryfikowali człowieka, stawiając go w centrum wszechświata. Paradoksalnie rozwój cywilizacji może w przyszłości stać się przyczyną jej upadku. Autorzy swobodnie modyfikują treść oryginału, zachowując tytuły i kompozycje obrazów. Dzięki wykorzystaniu współczesnych rekwizytów i modeli rodzą się nowe sensy i treści.

Tytuł cyklu to parafraza popularnego łacińskiego powiedzenia – Memento mori (łac. pamiętaj, że umrzesz). Memento vulgaris – (łac. pamiętaj o powszedniości) odnosi się do codziennych nawyków. Rozwój cywilizacji poprzez niewłaściwe korzystanie ze środowiska naturalnego, może w konsekwencji doprowadzić do globalnej katastrofy. Zmiana codziennych nawyków może zmienić losy świata bardziej niż najlepiej zorganizowana konferencja klimatyczna.

Prezentacja projektu odbyła się poza przestrzenią galeryjną. Monumentalne fotomontaże zawisły na fasadach budynków w centrum Poznania. Największy obraz  zawieszono na 10-piętrowym akademiku JOWITA, kolejne na Zamku, pl. Wolnosci i Starym Rynku. Jedno z dzieł wyeksponowano naprzeciw hotelu Sheraton, w którym zamieszkali goście konferencji klimatycznej.

Źródło: www.poznangallery.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię