Trawa zamiast betonu na Placu Zamkowym, spotkania z gwiazdami, konkursy z nagrodami i testowanie ekogadżetów ? to niektóre z ekologicznych atrakcji tegorocznego Pikniku z Klimatem, największej imprezy plenerowej organizowanej przez Ministerstwo Środowiska.

Jego czwarta edycja odbędzie się już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia, w godzinach 11.30-16.30 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach Partnerstwa dla Klimatu – stworzonej przez Ministerstwo Środowiska platformy współpracy na rzecz wspólnych działań zapobiegających zmianom klimatu i uświadamiających ich zagrożenia. Partnerstwo zrzesza różnorodne organizacje i instytucje. Jego celem jest prowadzenie innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z problematyką zmian klimatu.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia centrum Warszawy zamieni się w zieloną oazę. Na Placu Zamkowym zamiast betonu pojawi się trawa, a Ministerstwo Środowiska wspólnie z Partnerami dla Klimatu przypominać będzie o kwestiach dotyczących zmian klimatu, które są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Wśród licznych atrakcji, które przygotowano z myślą o uczestnikach pikniku znajdą się m.in. rozmowy o klimacie z udziałem zaproszonych gości – Partnerów dla Klimatu, piosenkarki Eweliny Flinty, aktorów: Olgi Borys, Wojciecha Majchrzaka i Andrzeja Niemirskiego oraz Zespołu Łzy. Ponadto odbędą się: quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska, a także zabawy, tj. malowanie na szkle zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt oraz układanie wielkich ekopuzzli. Działać będzie rowerowa strefa doładowania telefonów komórkowych.

28 sierpnia Plac Zamkowy będzie też miejscem pokazu mody ekologicznej. Dorośli i dzieci podczas jego trwania zaprezentują wykonane przez siebie stroje z surowców wtórnych. Ponadto każdy będzie mógł obliczyć swoją emisję CO2 oraz zobaczyć filmy edukacyjne na temat zmian klimatu i animacje przewidywanych zmian średniej temperatury w Polsce w okresie 2011-2030.

Podczas pikniku Klub Gaja zaprezentuje swoje działania, szczególnie program „Święto Drzewa” jako dobrą praktykę dla ochrony klimatu. W związku ze zbliżającą się kolejną edycją programu na naszym stoisku można będzie otrzymać materiały edukacyjne i karty zgłoszenia do programu oraz uzyskać informacje jak włączyć się do „Święta Drzewa”.  Odbędzie się też happening „Dizajn z klimatem”. Podczas wspólnej zabawy każdy będzie mógł samodzielnie wykonać nadruk na przyniesionej przez siebie koszulce, torbie, bluzce lub piżamie. Dla tych, którzy przyniosą swoje ubrania mamy niespodziankę. W ramach działań artystycznych na Pikniku z Klimatem będzie się wydarzenie „Ojo – czyli Oczy Natury” przeprowadzone przez artystkę z USA Esperanze Cortez wraz z Jackiem Bożkiem. Zapraszamy na godzinę 13.00 pod jedyne drzewo na Placu Zamkowym.

W Pikniku wezmą udział Partnerzy dla Klimatu, m.in. Ambasada Niemiec, UNDP, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Klub Gaja oraz Fundacje: Zielone Płuca i Nasza Ziemia.

Więcej informacji na: www.mos.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię