Pozostajemy w temacie ochrony powietrza, gdyż śląscy kominiarze wystąpili w proteście przeciwko niskiej emisji. Zgodnie z przepisami każde mieszkanie ogrzewane węglem bądź drewnem, powinno podlegać kontroli kominiarskiej aż cztery razy w roku. Niestety, właściciele budynków i mieszkań nie tylko zapominają o tym obowiązku, ale dodatkowo bardzo często spalają śmieci, zatykając przewodowy kominowe, co może doprowadzić do zagrożenia ich zdrowia i życia.

Nawet w co drugim mieszkaniu ogrzewanym piecem węglowym, w którym doszło do zaczadzenia, domownicy spalali śmieci. Powstająca w ten sposób mokra sadza osiada na kominie, powodując, niebezpieczne dla użytkowników, ograniczenie jego przepustowości i uszkodzenia. Palenie śmieci skutkuje także powstaniem niskiej emisji.

Specjaliści szacują, że w 50 proc. przypadków zaczadzeń mieszkańcy spalali śmieci!

Śląscy kominiarze wraz z organizatorami kampanii ?Niska emisja ? Wysokie ryzyko? zaaranżowali w czwartek na katowickim rynku manifestację mającą zwrócić uwagę na problem spalania śmieci i jego skutki. W trakcie wydarzenia kominiarze ze specjalnie przygotowanych kominów wyjmowali  przykładowe śmieci spalane  przez Ślązaków i Zagłębiaków.

Dorośli otrzymywali guziki na szczęście z dołączonymi ulotkami przestrzegającymi przed paleniem śmieci, a najmłodsi komiks opowiadający o walce superkominiarza Gustawa z Koksikiem.

Niska emisja wywołana spalaniem śmieci oraz  niskiej jakości paliw jest realnym zagrożeniem dla nas samych, a nie dla dalekich i nieznanych sąsiadów, stwierdziła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Celem całej kampanii ?Niska emisja ? Wysokie ryzyko?, realizowanej od października 2011 roku, jest ograniczenie niskiej emisji poprzez zwiększenie świadomości negatywnych skutków tego zjawiska oraz wskazanie najlepszego alternatywnego źródła ciepła, jakim jest lokalna sieć ciepłownicza (tzw. ciepło systemowe).

Konsekwencje spalania śmieci:

  •      W jednym roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, którego jedną z przyczyn jest niska emisja, zmarło 28 tys. Polaków.
  •      Związki chemiczne znajdujące się w niskiej emisji potrafią rozpuścić cement budowlany.
  •      Niebezpieczne związki chemiczne, składniki niskiej emisji, wnikają w rosnące warzywa i owoce. Niska emisja jest jedną z głównych przyczyn śląskich kwaśnych deszczy.
  • Skutki niskiej emisji, takie jak na przykład nowotwory, mogą pojawić się dopiero po wielu latach od zatrucia organizmu zanieczyszczonym powietrzem.

W ramach kampanii odbyło się kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami, zostały także przygotowane materiały informacyjne  oraz konferencja dla zarządców nieruchomości.

Organizatorem, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, przedsięwzięcia jest należąca do Grupy TAURON, spółka TAURON Ciepło.

Strona projektu: www.niskaemisja-wysokieryzyko.pl

ok_IMG_5494 ok_IMG_5577 ok_IMG_5452 ok_IMG_5408

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię