Laskorn, jedna z trzech fok szarych urodzonych w tym roku w helskim fokarium i wypuszczonych w czerwcu br., niedawno nadawał z wód Zatoki Gdańskiej, a teraz jest na wysokości Słowińskiego Parku Narodowego.

Jego wędrówkę możemy śledzić za pomocą specjalnego nadajnika, zakupionego w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska w współpracy ze Stacją Morską w Helu.

Laskorn jest największym długodystansowcem z trójki helskich fok. Po wypuszczeniu na plaży w Słowińskim Parku Narodowym, był już u wybrzeży Szwecji, potem Finlandii, aby teraz zameldować się znów u polskich brzegów.

Foka szara jest gatunkiem wędrownym – tłumaczy Anna Dębicka z WWF Polska. – Pokonuje nierzadko długie dystanse. Dzięki monitoringowi prowadzonemu za pośrednictwem nadajników wiemy, że młoda foka szara jest w stanie pokonać odległość nawet do 100 kilometrów na dobę.

Foki są zwierzętami wodno-lądowymi. Tak samo jak wody, potrzebują również lądu, na którym mogą odpocząć, nie niepokojone przez ludzi. Na polskim wybrzeżu foki szare były niegdyś liczne. Dziś są nadal gośćmi. Rejon Zatoki Gdańskiej, jest miejscem, w którym są najczęściej obserwowane.

Laskorn nie jest pierwszym wychowankiem helskiego fokarium, wyposażonym w nadajnik, który pojawia się w wodach Zatoki – tłumaczy Dębicka. – Wcześniej był nim Knop, urodzony w 2011 roku, który został zaobserwowany w Ujściu Wisły przez wolontariusza Błękitnego Patrolu WWF.

Nadajniki, w które wyposażone są foki, wysyłają sygnał przez przynajmniej pół roku. Odpadają wraz ze zmianą sierści. Dzięki nim możemy śledzić wędrówki fok na specjalnej mapie dostępnej na stronie wwf.pl.

Każda obserwacja foki, żywej lub martwej, powinna być zgłaszana do Błękitnego Patrolu WWF – telefon 795 536 009 – lub do Stacji Morskiej w Helu – 601 889 940. Osoba, która dyżuruje pod tymi numerami udzieli pierwszych wskazówek, co zrobić w przypadku obserwacji. Należy też zapewnić foce spokój i nie podchodzić do niej. Dzięki tym zgłoszeniom jest możliwe nie tylko zbieranie ważnych dla ochrony fok danych, ale także, jeżeli wymaga ta sytuacja udzielenie pierwszej pomocy przez wykwalifikowanego wolontariusza WWF, który odpowiada za odcinek wybrzeża, gdzie została znaleziona foka.

Zakup nadajników i monitoring polskiego wybrzeża są możliwe dzięki realizacji projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” (w skrócie „Ssaki bałtyckie”) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz pomóc nam chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl

? WWF Polska / Anna Kassolik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię