Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie już po raz jedenasty zorganizował Ogólnopolski Konkurs ?Bajarze z Leśnej Polany? im. redaktora Andrzeja Zalewskiego. Wydarzenie to odbywało się pod honorowym patronatem Konrada Tomaszewskiego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Do konkursu zgłosiło się 27 bajarzy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności oratorskie. Wystąpienia oceniało sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Benedykta Roźmiarka, dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

 Gawędy dotyczyły tematyki leśnej i opiewały piękno polskiej przyrody. Można było usłyszeć opowieści o mocy jaką czerpiemy z lasu, o ?pozostawionych” w borach tajemnicach, czy o ?zagubionej” miłości. Często przewijała się tematyka związana z rodzimymi gatunkami zwierząt leśnych, takimi jak: jelenie, lisy, dziki, głuszce, ryś, żubr i wilk. Nie zabrakło, jak co roku, gawęd leśnych z pogranicza magii lub inspirowanych legendami i podaniami ludowymi.

Gawędziarze nie tylko bajali o własnych, leśnych przeżyciach i przygodach, ale wcielali się również w różne role. Na scenie zobaczyć można było dziadka i małego chłopca, wujka i myśliwego, duszki leśne i stracha na wróble. Uczestnicy konkursu starali się także urozmaicać wystąpienia kolorowymi strojami i nietuzinkowymi rekwizytami. Dlatego obok tradycyjnych zielonych mundurów widzowie podziwiali m.in. kontusz szlachecki, strój indiański i suknię rusałki. Pierwszy dzień konkursu zakończył się koncertem muzyki folkowej inspirowanej przyrodą w wykonaniu Waldemara Rychłego z zespołem.

Drugi dzień otworzył spektakl pt.: ?Przestroga żubra? w wykonaniu uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Dzieci przebrane za drzewa i zwierzęta leśne, w tym żubra, w zabawny sposób opowiedziały o życiu leśnych mieszkańców i przekazały ważne przesłanie, abyśmy wszyscy dbali o polskie lasy.

 Po dziecięcym występie i odśpiewaniu hymnu członkowie jury wręczyli nagrody oraz wyróżnienia. I miejsce otrzymał Paweł Kowal z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju za gawędę ?O godle?, opisującą poranną wyprawę w celu obserwacji toków głuszca. II miejsce przyznano Antoniemu Kosobuckiemu z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku za występ pn.: ?Ostatnia przechadzka?, podczas której bajarz wcielił się w rolę dziadka wychwalającego uroki polskich lasów i wspominającego przeżyte lata. III miejsce otrzymała Dominika Staromiejska z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: ?Od ekologa po myśliwego?. Laureatka pokazała, jak można poznając tajniki przyrody i poszerzając swoją wiedzę ekologiczną prawdziwie pokochać las.

Jury przyznało osiem wyróżnień. Otrzymali je: Szymon Wojtyszyn, Nadleśnictwo Celestynów, za gawędę pn.: ?Bellum iustum?, Kordian Dubkowski z Technikum Leśnego w Starościnie, za opowieść ?Leśni ludzie?, Maciej Kusiak z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: ?Podwójne polowanie?, Anna Jarosz z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, która przygotowała opowieść pt.: ?Zbawcze piękno przyrody?, Dawid Zaskórski, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, za gawędę pn.: ?Opowieść wujka?, Wiktoria Kaczmarczyk z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, za utwór pn.: ?Moja tajemnica?, Michał Szykuła z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: ?Rada ptaków? oraz Joanna Bartczak z Technikum Leśnego w Warcinie za gawędę ?Moje pierwsze polowanie?.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 Współorganizatorem konkursu było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, a patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowali TVP 3 ? oddział w Poznaniu, Radio Merkury ? Poznań, prasa leśna: ?Echa Leśne”, ?Przegląd Leśniczy”, ?Las Polski” oraz portal zielonalekcja.pl.

fot. Karolina Ziółkowska (od lewej: Edward Marszałek, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie (juror), Grzegorz Lenart, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie (juror), Małgorzata Haze, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie (juror), Paweł Kowal, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju (I miejsce), prof. Halina Zgółkowa, Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu (juror), Dominika Staromiejska, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju (III miejsce), Antoni Kosobucki, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku (II miejsce), Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (przewodniczący jury).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię