Gdańscy leśnicy zapraszają do udziału w konkursie propagującym wiedzę o lasach w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów 2011. Konkurs jest skierowany dla wszystkich (poza pracownikami Lasów Państwowych) bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie i przesłać odpowiedź mailem na adres: [email protected].

Pytanie konkursowe ukaże się każdego 1 i 14 dnia miesiąca. Odpowiedzi na jedno lub oba pytania można nadsyłać do końca danego miesiąca. Konkurs składa się z 8 edycji i trwa do końca listopada 2011. Czekają nagrody książkowe! Dodatkowo, wśród uczestników, którzy prześlą prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania, rozlosujemy nagrodę – niespodziankę.
 
Szczegółowy regulamin dostępny tutaj
 
A oto pytanie na 1. października – edycja V:

Lasy dają schronienie 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1,6 miliarda ludzi utrzymuje się dzięki ich zasobom. W lasach, które pokrywają 31 proc. całkowitej powierzchni ziemi, żyje 80 proc. różnorodnych gatunków wszystkich żywych organizmów. Lasy Europy –  w tym Polski – pełnią bardzo wiele innych ról, od których zależy zarówno równowaga przyrodnicza i ekologiczna, jak i ludzki dobrobyt. Większość dzisiejszych lasów w naszej części Europy została zasadzona przez człowieka. Ich trwałość zależy od tego, w jaki sposób będziemy użytkować leśne dobrodziejstwa. Leśnicy chronią lasy i zwiększają zasoby leśne Polski – dzięki temu lasów w Polsce przybywa.

Pytanie na 1 października (V edycja konkursu) brzmi: Jakie role pełni las w przyrodzie i w życiu człowieka – także w Twoim życiu?

Pytanie na 14 października (edycja VI):

Leśne powietrze zawiera kilkadziesiąt razy mniej chorobotwórczych drobnoustrojów w porównaniu do powietrza zanieczyszczonych i zadymionych miast, w których wielu z nas mieszka. Dlaczego? Olejki eteryczne wydzielane przez niektóre drzewa (zwłaszcza iglaste) działają antybakteryjnie, a dodatkowo uspokajają i odświeżają. Aromaterapia od dawna ceni olejek sosnowy czy jałowcowy. Miękka ściółka, mech i opadłe liście to wymarzona droga dla naszych stóp i kręgosłupów zmęczonych chodzeniem po betonie, a wszystkie odcienie leśnej ciszy – tej z ptasim śpiewem i tej z szelestem liści – koją nerwy. Las można nazwać naturalną apteką: liczba gatunków ziół, a także części roślin wykorzystywanych od dawna w medycynie i ziołolecznictwie, jest bardzo duża. Niektóre z drzew, ziół, krzewinek  znalazły zastosowanie w najnowocześniejszych terapiach antynowotworowych (np. cis pospolity – iglaste drzewo o czerwonych nibyjagodach, „zastępujących” szyszki), inne ceni medycyna ludowa i wykorzystuje ich owoce, korę, korzenie czy kłącza. Te z nich, których nie obejmuje ochrona gatunkowa – jak choćby kwiaty lipy czy owoce dzikiej róży – możemy sami wypróbować  i skorzystać z asortymentu „zielonej apteki”.

Pytanie brzmi:
Jakie potrafisz wymienić rośliny (drzewa, krzewy, zioła…) rosnące w lesie, które znane są ze swych właściwości leczniczych i w jakim zdrowotnym celu się je wykorzystuje (lub wykorzystywało)?

Na odpowiedzi organizatorzy czekają do końca października!

Źródło: materiały informacyjne Międzynarodowego Roku Lasów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię