W dniach 28-31 sierpnia na granicy polsko-niemieckiej, we Frankfurcie nad Odrą (Uniwersytet Viadrina) i w Słubicach ( Collegium Polonicum) po raz pierwszy odbędzie się Letni Uniwersytet Europejski.

Mottem przedsięwzięcia jest „Budowanie mostów”, które oznacza przekraczanie wszelkich barier geograficznych, ale też socjologicznych. Letni Uniwersytet organizowany jest przez Grupę Zielonych w Parlamencie Europejskim i wspierany przez Partię Zielonych z Niemiec i Zielonych 2004 z Polski.

Uniwersytet Letni zostanie oficjalnie otwarty w piątek, 29 sierpnia dyskusją panelową dotyczącą przyszłości Europy. W dyskusji wezmą udział: Gesine Schwan, rektor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Claus Leggewie, politolog, Sylvie Goulard, prezydentka Ruchu Europejskiego we Francji, a także polski publicysta Adam Krzemiński.

Sobota to debaty nt. zmian klimatycznych: „Od Bali przez Kopenhagę do Poznania” oraz nt. miejsca Europy socjalnej w zglobalizowanym świecie. W niedzielę nastąpi podsumowanie Letniego Uniwersytetu podczas dyskusji prowadzonej przez Daniela Cohn – Bendita, współprzewodniczącego Zielonych w Parlamencie Europejskim.

Dyskusjom panelowym towarzyszyć będzie 50 warsztatów, poruszających tematy zielonej ekonomii i stylu życia, dostępu do Internetu, energetyki odnawialnej, zielonych miast i nowego ruchu antynuklearnego, polityki antydyskryminacyjnej i sytuacji w Gruzji.

Do obrad zostaną zaproszeni znani pisarze, m.in.: Dorota Masłowska, Herta Mulle, Jurij Andruchowicz i Geert Maak oraz twórcy filmowi.

Strona Letniego Zielonego Uniwersytetu: www.green-summer-university.eu

O Letnim Zielonym Uniwersytecie pisaliśmy już  11 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię