Dobiegają końca przygotowania do Letniej Szkoły Geologii, która odbywać się będzie od 6 lipca w Olsztynie. Podczas zajęć zostaną wykorzystane malownicze plenery nieczynnego już kamieniołomu w Kielnikach oraz otwarta w ubiegłym roku ścieżka dydaktyczna, prowadząca do Kielnik z olsztyńskiego rynku.
Ponadto zorganizowany zostanie cykl wykładów w sali Urzędu Gminy, które poprowadzą pracownicy naukowi Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Sosnowcu – Monika Krzeczyńska i Paweł Woźniak. W trakcie zajęć prezentowane będą ciekawostki dotyczące budowy geologicznej okolic Olsztyna i do dziś widoczne pozostałości tzw. jurajskiego morza.
Na nową atrakcję turystyczną gminy Olsztyn wyrasta kamieniołom w Kielnikach. Na terenie nieczynnego wyrobiska powstała ścieżka dydaktyczno-geologiczna, a w czasie najbliższych wakacji zaplanowano zajęcia Letniej Szkoły Geologii. Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Sosnowcu przygotowują cykl wykładów o ciekawostkach geologicznych całego regionu. Celem zajęć będzie popularyzacja wiedzy geologicznej oraz przybliżenie specyficznych walorów przyrodniczych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Na wykładach i wycieczkach będzie mowa o geologicznych skarbach, które można znaleźć w jurajskich jaskiniach oraz na okolicznych polach. Wykłady Letniej Szkoły Geologii odbywać się będą w sali sesyjnej Urzędu Gminy Olsztyn, a wycieczki pomaszerują wytyczoną i oznakowaną ścieżką dydaktyczną, która rozpoczyna się na olsztyńskim rynku. Na trasie stoi szereg tablic poglądowych, przedstawiających m.in. historię kształtowania się jurajskich wapieni.
Przy okazji wizyty w kamieniołomie w Kielnikach, można też zwiedzić miejscowe, ogromne archiwum próbek gruntu, pobieranych na terenie całej praktycznie Polski.
Na wykłady, które odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 13.30, mogą przychodzić wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy i turyści – bez względu na wiek. Aby uczestniczyć w zajęciach, należy zapisać się od numrem telefonu 034-328-50-77 wew. 29. Szczególnie mile widziana jest młodzież gimnazjalna i licealiści.
Zajęcia w ramach letniej szkoły będą finansowane z dotacji, którą pozyskała Gmina z Urzędu Miasta Częstochowy. W przypadku dużych grup istnieje możliwość zorganizowania transportu.
Poniżej jest można pobrać program Letniej Szkoły Geologii.
Źródło: olsztyn.ug.gov.pl