Niezgrabny, płochliwy i niezbyt „rozgarnięty”. To trzy stereotypy powszechnie przypisywane zwierzęciu, które zyskało ogromną sympatię i zainteresowanie Polaków zdobywając blisko 90 tys. głosów w zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska akcji „2 zł dla Zwierzaka”.

Dzięki temu łosie z Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie żyje ich najwięcej, otrzymają finansowe wsparcie.

– Bardzo nas ucieszyło zwycięstwo łosia w plebiscycie "2 zł dla Zwierzaka", zwłaszcza że sami na ile to tylko możliwe braliśmy w nim udział. Zorganizowaliśmy własną akcję poparcia dla naszego przedstawiciela, rozsyłając setki maili do znajomych i informując o głosowaniu na portalach społecznościowych. Na szczęście dla łosia – udało się – mówi Roman Skąpski, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W rywalizacji uczestniczyło sześć gatunków zwierząt zamieszkujących polskie Parki Narodowe. Biebrzański reprezentowany był przez łosia, morświna i fokę wystawił Słowiński, niedźwiedzia brunatnego Bieszczadzki, orła przedniego Gorczański, a rysia Kampinoski. Głosować można było za pośrednictwem strony internetowej www.zwierzaki.bosbank.pl oraz w placówkach Banku. Łącznie do BOŚ Banku spłynęło 180 tys. głosów.

Na jaki cel trafi uzyskana w akcji kwota?

– Otrzymaną pulę pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na utrzymanie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Dzięki dodatkowym funduszom będziemy mogli jeszcze lepiej dostosować wybiegi dla łosi i dostarczyć im specjalną karmę z kory różnych drzew, która jest przysmakiem naszego laureata – mówi Roman Skąpski, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt do dyspozycji łosi jest blisko 8-hektarowy obszar. To właśnie tutaj trafiają osobniki poszkodowane i osierocone w wyniku wypadków. – Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie chcemy tu trzymać zwierząt. Lepiej, żeby żyły na wolności – mówi Roman Skąpski. – Obecnie w zagrodzie przebywa para łosi: Wiktor i Walentyna. Niewykluczone więc, że w maju na świat przyjdzie ich potomek – dodaje.

Sprytny łoś J

Łosie pomimo swojej pozornie niezgrabnej postury to niezwykle sprawne zwierzęta. Mało kto wie, że potrafią one biec nawet 60 km/h, przeskoczyć dwumetrowe ogrodzenie, pływać, a nawet nurkować w poszukiwaniu ulubionego pokarmu – kłączy kaczeńców. Są to zwierzęta typowo bagienne, ale nawet one, jeśli tylko mają możliwość, na nocleg wybierają suche wyniesienia, nie gardząc nawet poboczami mniej uczęszczanych dróg. – Łosie są wyjątkowo sprytne. Niektóre z nich nauczyły się kojarzyć dźwięk piły motorowej ze świeżą dostawą jedzenia. Po zniknięciu pracowników leśnych z lubością oddają się ucztowaniu na ściętych gałęziach sosny – dodaje Roman Skąpski.

„Łoś Superktoś” urzekł Polaków?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w 2000 r. było ich prawie 2100, w 2005 r. już blisko 4 tys., a w 2008 r. – niemal 6,5 tys. Tegoroczne dane Ministerstwa Środowiska mówią o liczbie nawet 16 tys. łosi zamieszkujących obszar Polski. Wraz ze wzrostem liczebności łosia wzrosła także liczba kolizji drogowych z tym zwierzęciem. – Łoś nie boi się ani człowieka, ani samochodu. Niestety w kontakcie z tym drugim zwierzęta giną prawie zawsze – mówi Roman Skąpski, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Czy łosia należy się bać?

– Łosie trzeba kochać, to wyjątkowo spokojne zwierzęta, natomiast zdecydowanie nie należy próbować łosi ani głaskać, ani tym bardziej wchodzić pomiędzy klępę i łoszaka. Matka w takiej sytuacji najpewniej będzie broniła swojego dziecka – wyjaśnia Roman Skąpski z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wraz z nadejściem zimy łosie bardzo często wychodzą na posypywane solą drogi. Zwierzęta chętnie ją zlizują, gdyż zawiera ona mikroelementy, których jest niewiele o tej porze roku w spożywanym przez nie pokarmie. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wielu wypadków i tylko wówczas – na drodze – faktycznie można się ich obawiać.  Aby zmniejszyć skalę problemu Biebrzański Park Narodowy już jakiś czas temu zainicjował specjalną akcję edukacyjną "Jedź ŁOŚtrożnie".

Podczas akcji „2 zł dla Zwierzaka” BOŚ Bank odkładał z własnych środków po 2 zł od każdej sprzedanej EkoLokaty i pożyczki gotówkowej. O wsparciu konkretnego gatunku zwierząt, a tym samym uhonorowaniu jednego z parków narodowych, zadecydowało ogólnopolskie głosowanie. Uzbierana suma w wysokości ponad 35,6 tys. zł została już przekazana do dyspozycji Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Źródło: www.zwierzaki.bosbank.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię