Znaczna część historii życia na Ziemi rozegrała się w wodzie, od której wszystkie bez wyjątku formy biologicznego istnienia są zależne. Niedobory zdatnej do picia wody już teraz są przyczyna znacznej części masowych klęsk humanitarnych, a wiele wskazuje na to, że wchodzimy w epokę wojen o wodę.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wody poświęcony naszemu najważniejszemu i najbardziej niedocenionemu bogactwu. Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasoby wody, a wydajemy miliardy na to, aby jak najszybciej spływała do morza. Kanalizujemy rzeki i przekształcamy tereny podmokłe. Nasz styl konsumpcji, na czele z przyzwyczajeniami żywieniowymi powoduje coraz większe marnotrawstwo.

Warsztaty Kultury, przy współpracy Towarzystwa dla Natury i Człowieka zorganizowały serię spotkań i warsztatów z okazji Dnia Wody.

Program:

Godz. 12.00 – zwiedzanie stacji uzdatniania wody "Sławinek" (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o., ul. Wodna 2), gdzie prowadzony jest proces odżelaziania wody oraz jej filtracja.
Czas trwania: 2 godz. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem tel.: 81 533 08 18. 

Godz. 16.00 – "Woda – nasze wspólne dobro" – interaktywny warsztaty dla dzieci (10-14 lat) poświęcony odpowiedzialnemu wykorzystaniu zasobów wodnych, wyrabianiu nawyków oszczędzania.
Czas trwania: 45 min. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem tel.: 81 533 08 18.

Godz. 17.00 – projekcja filmu „Nie zabierajmy rzekom przestrzeni" Towarzystwa na rzecz Ziemi (2004). Komentarz: Krzysztof Gorczyca Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Czas trwania: 40 min. Sala widowiskowa Warsztatów Kultury.

Godz. 18.00 – „Woda wspólny skarb” – projekty rewitalizacji zbiorników wodnych i zwalczanie skutków powodzi za pomocą technologii EM. Prezentacja badań oraz projekcja filmu. Komentarz:  Nicole Grospierre Słomińska.
Czas trwania: 60 min. Sala widowiskowa Warsztatów Kultury.

Godz. 19:30 – „Home S.O.S. Ziemia”, reż. Yann Arthus-Bertrand, film dokumentalny.
Sala widowiskowa Warsztatów Kultury.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa Natura2000/lubelskie/pl
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizator: Warsztaty Kultury
Partner: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Kontakt:
Karolina Waszczuk
[email protected]
tel. 81 466 59 09

Szczególnie polecamy prezentację filmu „Nie zabierajmy rzekom przestrzeni”, nakręconego w 2004 roku po kolejnych „powodziach stulecia” w 1997 i 2001 roku, a pokazującego przyczyny ogromnych strat tkwiące we wciąż powielanych błędach w ochronie przeciwpowodziowej: zabudowie hydrotechnicznej przyspieszającej spływ wód, zawężaniu i zagospodarowaniu dolin rzecznych i terenów zalewowych, przy jednoczesnej likwidacji naturalnej retencji – torfowisk, podmokłych łąk i lasów. Autorzy filmu dostrzegali, że po tamtych powodziach nie nastąpiła żadna faktyczna zmiana polityki a podejmowane działania tylko pogarszają sytuację. O tym jak tragicznie słuszne były to obserwacje mogliśmy przekonać się wiosną 2010, kiedy Wisła i Odra znów upomniały się o swoje doliny, zatapiając m.in. wrocławskie osiedle budowane w trakcie kręcenia filmu na terenie zalanym w 1997 roku. Ale ta kolejna nauczka niczego jednak nie nauczyła naszych polityków i urzędników. Zwalili winę na bobry i ekologów i dalej robią swoje.

Prezentacja filmu „Nie zabierajmy rzekom przestrzeni” 22 marca Warsztaty Kultury ul Popiełuszki 5 o godz 17.

Podczas imprez z okazji Dnia Wody będzie można w Warsztatach Kultury zobaczyć także wystawę prezentującą wartości krajobrazowe i przyrodnicze rzek, jezior i bagien Lubelszczyzny i zachodniej Białorusi.

Źródło: EkoLublin

Światowy Dzień Wody poświęcony jest naszemu najważniejszemu i najbardziej niedocenionemu bogactwu. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię