Lublin zadebiutuje dziś w akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”. Ta inicjatywa od lat bije rekordy popularności w największych miastach Polski. W tym roku mogą w niej wziąć udział także lublinianie. Za każde pięć kilogramów makulatury otrzymają od Kuriera sadzonkę pięknego modrzewia.

To świetny pomysł na uzmysłowienie lublinianom, jak ważne jest wykorzystywanie zużytego papieru do produkcji nowego. Przecież każdy kilogram makulatury to mniej ściętego drzewa. W ten sposób chronimy nasze lasy i powietrze – podkreśla Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie.

Wielka zbiórka makulatury rusza dziś o godz. 11 na odkrytym parkingu obok hipermarketu E.Leclerc przy ul. T. Zana. Do godz. 17 organizatorzy czekają na wszystkich, którzy chcą oddać niepotrzebne, ale niezabrudzone papiery, gazety czy tekturę. Znakiem rozpoznawczym będzie namiot z zielonym zadaszeniem.

Każde pięć kilogramów papieru nagradzane będzie prezentem w postaci jednej sadzonki jednorocznego modrzewia z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzonki pochodzą ze szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Strzelce. Natomiast nasiona – z plantacji Nadleśnictwa Świdnik.

To przepiękne drzewa, rosnące szybko i żyjące ok. 100 lat. Najlepiej przyjmują się w nasłonecznionych i suchych miejscach – dodaje Bogusław Gorzkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Miejscy urzędnicy przypominają, by drzewka sadzić wyłącznie na własnych działkach. – Jeżeli na innych, to tylko za zgodą właściciela danego terenu – podkreśla Małgorzata Kołtun z Wydziału Ochrony Środowiska UML.

Lokalne organizacje zachęcają nie tylko do zbierania makulatury, ale także do używania na co dzień papieru makulaturowego. – Taki papier, wykonany w stu procentach z makulatury, jest doskonałej jakości. Wykorzystujmy go do pisania i drukowania – zachęca Michał Wolny z TdNiC.

Organizatorami akcji są: Kurier Lubelski, Lasy Państwowe, Radio Lublin, Kom-Eko, E.Leclerc oraz Fawag. Sadzonki wręczać będą m.in. Piotr Kowalczyk, przewodniczący RM Lublin, Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa, Jarosław Szymczyk, dyrektor generalny LUW oraz Dariusz Kotlarz, redaktor naczelny KL.
Barbara Majewska

 

Modrzew rośnie szybko i żyje ok. 100 lat. Najlepiej przyjmuje się w nasłonecznionych i suchych miejscach. / Fot. mazupan, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię