Lublin zadebiutuje dziś w akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”. Ta inicjatywa od lat bije rekordy popularności w największych miastach Polski. W tym roku mogą w niej wziąć udział także lublinianie. Za każde pięć kilogramów makulatury otrzymają od Kuriera sadzonkę pięknego modrzewia.
– To świetny pomysł na uzmysłowienie lublinianom, jak ważne jest wykorzystywanie zużytego papieru do produkcji nowego. Przecież każdy kilogram makulatury to mniej ściętego drzewa. W ten sposób chronimy nasze lasy i powietrze – podkreśla Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie.
Wielka zbiórka makulatury rusza dziś o godz. 11 na odkrytym parkingu obok hipermarketu E.Leclerc przy ul. T. Zana. Do godz. 17 organizatorzy czekają na wszystkich, którzy chcą oddać niepotrzebne, ale niezabrudzone papiery, gazety czy tekturę. Znakiem rozpoznawczym będzie namiot z zielonym zadaszeniem.
Każde pięć kilogramów papieru nagradzane będzie prezentem w postaci jednej sadzonki jednorocznego modrzewia z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzonki pochodzą ze szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Strzelce. Natomiast nasiona – z plantacji Nadleśnictwa Świdnik.
– To przepiękne drzewa, rosnące szybko i żyjące ok. 100 lat. Najlepiej przyjmują się w nasłonecznionych i suchych miejscach – dodaje Bogusław Gorzkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Miejscy urzędnicy przypominają, by drzewka sadzić wyłącznie na własnych działkach. – Jeżeli na innych, to tylko za zgodą właściciela danego terenu – podkreśla Małgorzata Kołtun z Wydziału Ochrony Środowiska UML.
Lokalne organizacje zachęcają nie tylko do zbierania makulatury, ale także do używania na co dzień papieru makulaturowego. – Taki papier, wykonany w stu procentach z makulatury, jest doskonałej jakości. Wykorzystujmy go do pisania i drukowania – zachęca Michał Wolny z TdNiC.
Organizatorami akcji są: Kurier Lubelski, Lasy Państwowe, Radio Lublin, Kom-Eko, E.Leclerc oraz Fawag. Sadzonki wręczać będą m.in. Piotr Kowalczyk, przewodniczący RM Lublin, Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa, Jarosław Szymczyk, dyrektor generalny LUW oraz Dariusz Kotlarz, redaktor naczelny KL.
Barbara Majewska