Ścieżka powstała w ramach projektu ?W dziewięćsiłach nasza siła”, laueata konkursu grantowego pt. „Henkel Zielone Granty” 2010/2011. Projekt został napisany przez nauczycieli Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie z myślą o poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży szkolnej na temat bogatych zasobów przyrodniczych okolic Bielawy.

Nazwa ścieżki
Łysa Góra – osobliwe wzgórze wyspowe w Bielawie
Długość ścieżki

1 km

Czas przebycia
ok. 1 h
Trasa (miasta)
podnóże wzgórza( tablica informacyjna)- wyrobisko gnejsów na stoku zachodnim- stanowisko roślin kserotermicznych na zboczu południowo-zachodnim- szczyt wzgórza (miejsce obserwacji różnych form terenu)   
Opis (krótki)

Projekt został napisany przez nauczycieli Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie  z myślą o poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży szkolnej na temat bogatych zasobów przyrodniczych okolic Bielawy. Jego głównym założeniem jest stworzenie ścieżki przyrodniczej na Łysej Górze.

Łysa Góra jest wzgórzem wyspowym znajdującym się we wschodniej części Bielawy. Wyróżnia się spośród innych wzgórz tym, że nie jest porośnięta lasem, występują na niej zarośla mające charakter czyżni, utworzone głównie ze śliwy tarniny, głogu jednoszyjkowego, dzikiej róży    i jeżyny fałdowanej. Ze szczytu wzgórza roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Nawet przy pięknej pogodzie można tu liczyć na wiatr. Wiedzą o tym lotniarze, którzy od dawna upodobali sobie to wzniesienie i startują z niego podziwiając piękną panoramę Bielawy. Przez Niemców, dawnych mieszkańców naszego miasta, wzgórze to było nazwane Górą Kapeluszową. Pewnie dlatego, że wiejący na wzgórzu wiatr porwał z głów nie jeden kapelusz. Szczyt wzniesienia i stok południowo-zachodni porośnięte są roślinnością kserotermiczną, która zadomowiła się tutaj dzięki dużemu nachyleniu terenu. Rośnie tu dziewięćsił bezłodygowy, roślina objęta  ochroną.

Nauczyciele będą prowadzić tu lekcje przyrody i uczyć dzieci o roślinności kserotermicznej, pochodzącej z cieplejszych terenów Europy i Azji, o budowie geologicznej wzgórza oraz o pobliskich formach terenu widocznych ze szczytu wzniesienia.

 

Uroczyste otwarcie ścieżki

Pierwsze zajęcia na ścieżce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię