W ubiegły piątek, 10 grudnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zaprezentowano trójwymiarowy projekt (obraz ? słowo – dźwięk), opowiadający o tajemniczym pięknie Puszczy Noteckiej.

Jest to niezwykły album fotograficzny Macieja Fiszera MATAMORPHOSIS. Współfinansuje go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Poznaniu. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem objęły: TVP Poznań i Radio Merkury.

 Słowa poetki, Marty Stawskiej – Puchalskiej, najlepiej charakteryzują to fascynujące dzieło:
„Ta ścieżka prowadzi w puszczę, jakiej może nie ma. Warto nią pójść, żeby doświadczyć tego, co się tu zdarza, co objawia się na ułamek sekundy, co czasem staje się wyłącznie w zderzeniu z Twoją uwagą, z Twoim głodnym spojrzeniem. Warto przystawać, czekać, szukać, nasłuchiwać, żeby wreszcie dotknąć Metamorphosis”.
 
Tematem przewodnim projektu było stworzenie niezwykłej historii o Puszczy, składającej się z trzech płaszczyzn: dźwięku (Tomasz Ogrodowczyk), tekstu (Marta Stawska-Puchalska) i pięknych zdjęć (Maciej Fiszer).
 
Te trzy elementy: opisywanie pejzażu dźwiękiem, poetyckie refleksje i ukazywanie piękna przyrody leśnej, „którego nie widać na pierwszy rzut oka”, stanowią integralną całość i wzajemnie się uzupełniają.
 
Dlaczego akurat Puszcza Notecka? Autor zdjęć jest emocjonalnie związany z tym miejscem. Towarzyszyło mu ono od najmłodszych lat i nadal tkwi w jego sercu. Projekt pozwolił odkryć je na nowo i dostrzec piękno nawet w monotonii jego krajobrazu. Dodatkową inspiracją był album „Polska Romantyczna” Krzysztofa Hejke oraz fotografie Ewy Jędrzejewskiej.
 
W ciągu trzech lat wykonano ponad 50 tysięcy zdjęć. W samym albumie znajduje się ich 170. Wszystkie fotografie powstały na przeźroczach, bez użycia filtrów, co świadczy o ich wiarygodności. Są one dowodem metamorfozy, jakiej ulega Puszcza Notecka. Gromadzenie materiału było nie tylko czasochłonne, ale również wiązało się z ogromnym wysiłkiem. Pojawiały się wątpliwości. Jednak cierpliwość pozwoliła stworzyć ten niesamowity obraz lasu.
 
Nad albumem pracował cały zespół ludzi. Prócz wspomnianych autorów, warto wymienić znakomitego grafika, Piotra Zdanowicza, który zajął się projektem graficznym.
Z kolei redaktorem całości jest Mariusz Grzebalski.
 
Dzieło zadziwia oryginalnością i piękną formą. Maciej Fiszer w trakcie niezwykłej „podróży”, kierował się chęcią „szukania Puszczy ukrytej w Puszczy”. Starał się uchwycić ulotność chwili i utrwalić ją na zdjęciach, bowiem prawdziwą sztuką jest dostrzec piękno ukryte Ocenę pozostawia odbiorcom. Na pytanie czy powstanie kolejna część albumu, autor odpowiada, że „najważniejsza jest cisza” i kiedy ona nastanie zrodzą się kolejne pomysły.
 

Fot. Maciej Fiszer

Fot. Maciej Fiszer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię