W Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie odbyła się pierwsza lekcja na zmodernizowanej, podwójnej Ścieżce Edukacji Ekologicznej ENERIS. Przeznaczona dla uczniów starszych grup przedszkolnych, szkół podstawowych i gimnazjów trasa dydaktyczna uczy sortowania odpadów oraz pokazuje czym jest nowoczesny odzysk materiałowy i energetyczny. Model edukacyjny prezentowany w Balinie zdobył już uznanie i będzie upowszechniany w kolejnych gminach na terenie całej Polski.

Ścieżka mieści się na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie i jest przeznaczona dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W trakcie dwugodzinnych zajęć dzieci i młodzież pogłębią swoją wiedzę na temat segregowania odpadów oraz procesów, dzięki którym następuje odzysk surowców ? materiałowy oraz termiczny. Na tablicach można również prześledzić, w jaki sposób odpady są przetwarzane, mechanicznie i biologicznie w oddanej w czerwcu br. instalacji MBP. –  Planujemy budowę ścieżki edukacyjnej  także w innych lokalizacjach spółki na terenie całej Polski. Jestem przekonana, że w każdym zakątku naszego kraju powinniśmy prowadzić edukację ekologiczną, i to posiłkując się najlepszymi wzorami, a takim jest z pewnością nasza ścieżka w Balinie –  deklaruje Magdalena Markiewicz, prezes zarządu ZGOK Sp. z o.o. i członek zarządu ENERIS Surowce S.A.

Dwie ścieżki w ZGOK

Ze ścieżki będą mogli nieodpłatnie korzystać uczniowie ze szkół i przedszkoli z obszaru funkcjonowania Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna oraz Jaworzna. ZMGK deklaruje, że pokryje również koszt transportu dzieci z terenu gmin obsługiwanych przez Związek. Odpowiednie pisma informacyjne, opisujące korzyści oraz zasady uczestnictwa w lekcjach na terenie ZGOK są kierowane do dyrektorów placówek oświatowych oraz do burmistrzów. – Dzięki ścieżce młodsi i starsi mieszkańcy powiatu chrzanowskiego dowiedzą się, jak w ciągu dnia każdy z nas oddziałuje na środowisko, co dzieje się z wytwarzanymi przez nas odpadami i jak wiele pracy poświęcamy, żeby właściwie odzyskiwać surowce zmniejszając masę odpadów trafiających na składowisko w Balinie. Chcę również podkreślić, że na terenie ZGOK powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Druga stanie przy szlaku okalającym Zakład, w okolicy hali sortowni i bioreaktorów. Dzięki niej każdy przechodzień będzie mógł poznać bliżej pracę instalacji –  zapowiada Przemysław Deda, przewodniczący Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna.

Aby zgłosić klasę do wzięcia udziału w lekcji ekologicznej w ZGOK szkoła powinna wysłać zgłoszenie na adres [email protected] bądź zadzwonić pod numery telefonów Związku: 32 623 29 08 lub 32 624 05 04.

Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj

Prace nad ścieżką edukacji ekologicznej trwały od maja 2015 r. Istniejąca trasa przeszła gruntowne zmiany polegające na rozszerzeniu zakresu informacji przekazywanej dzieciom w trakcie lekcji wyjazdowej. Do tej pory skupiała się na segregowaniu surowców i budowie składowiska, obecnie szerzej opowiada o tym, w jak różny sposób powinniśmy odpowiedzialnie dbać o środowisko i w jaki sposób mogą być odzyskiwane surowce. – Chcemy przekonać odwiedzającą nas młodzież do naszej idei, która zawiera się w trzech słowach: Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj. REDUKUJ ? swój wpływ na środowisko; ODZYSKUJ ? tak dużo surowców jak to możliwe; PRZETWARZAJ ? to czego nie da się już użyć jako surowca wtórnego, można jeszcze przetworzyć w kompost lub energię. Wiemy również, że w XXI wieku edukacja powinna być ciekawa, angażująca i interaktywna, bo tylko wtedy na długo pozostanie w pamięci – mówi Magdalena Sułek- Domańska, dyrektor ds. Komunikacji ENERIS.

Przewodnikami dzieci, pomagającymi uporządkować wiedzę, są trzy rysunkowe postacie: profesor Surowiecki ? mądry nauczyciel, dociekliwy nastolatek Szymek i jego młodsza siostra Misia, która zadaje proste pytania, na które odpowiedzi często wymagają wiedzy i zastanowienia. Uczniowie mogą sprawdzić zdobyte informacje biorąc udział w konkursie ? Kole Wiedzy ? i zdobywać drobne nagrody. W ramach przygotowań do lekcji uczniowie dostają na tydzień przed przyjazdem zadanie, którym jest staranna obserwacja tego, jak w ich najbliższym otoczeniu postępuje się w odpadami.

Fot. Depositphotos/lenmdp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię