Z tarasu, położonego na wysokości 15 metrów będzie można podziwiać panoramę Józefowa. Taras będzie elementem wieży widokowej o wysokości 19 metrów, która ma stanąć w józefowskich kamieniołomach, na wzgórzu w pobliżu pomnika Miszki Tatara.

To część projektu Szlaku Geoturystycznego Roztocza Środkowego, na którego realizację gmina otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Szlak będzie prowadzić przez ciekawe geologicznie zakątki, nie tylko w Józefowie, ale również gminach Krasnobród i Susiec. Jego wspólną cechą będzie pokazanie miejsc, związanych z pozyskiwaniem kamienia i jego obróbką. Turyści będą mogli poznać m.in.: kamieniołomy w Józefowie, Szopowym, Krasnobrodzie i Nowinach, sztolnie w Senderkach oraz rezerwaty "Czartowe Pole” i "Nad Tanwią”. Na szlaku znajdą się także góra "Wapielnia” i pracownia rzeźbiarska Jana Pastuszka. Ponadto w starym budynku archiwum w Józefowie powstanie Geoturystyczny Pawilon Wystawowy z muzeum kamieniarstwa, w którym będą prezentowane rzeźby z kamienia.

Szlak będzie można pokonywać pieszo i rowerem. By ułatwić turystom zwiedzanie, na całej trasie zostaną zamontowane tablice informacyjne, stojaki na rowery, ławki, deszczochrony i słupy z oznaczeniem szlaku.

Liderem projektu jest Gmina Józefów, a jego partnerami są gminy: Krasnobród i Susiec oraz Roztoczański Park Narodowy i Józefowska Kawaleria Rowerowa. Realizacja wszystkich pomysłów ma kosztować około 1 miliona złotych.

Źródło: ejozefow.pl

 

Szlak będzie prowadzić przez ciekawe geologicznie zakątki, nie tylko w Józefowie, ale również gminach Krasnobród i Susiec. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię