Fundacja Bayer Science & Education Foundation wyróżniła prof. Petera Lemkego z Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera (AWI) w Bremerhaven nagrodą ?Bayer Climate Award? za rok 2010. Uhonorowano jego pionierski wkład w określenie zależności między lodem morskim a stanem klimatu.

Jest mi niezwykle miło, że zostałem wyróżniony nagrodą Bayer Climate Award — powiedział prof. Lemke. Po pierwsze bardzo się cieszę, że doceniono wkład, jaki moi współpracownicy i ja wnieśliśmy w klimatologię. Po drugie nagroda tego rodzaju stanowi dla mnie również zachętę do kontynuowania badań pogłębiających wiedzę na temat zależności między lodem morskim i klimatem.

Dr Wolfgang Plischke z Bayer AG wyjaśnił powody decyzji podjętej przez komitet nagrody: Prowadzone przez prof. Lemkego badania dotyczące lodu morskiego doprowadziły do opracowania głównych zasad konstrukcji współczesnych modeli klimatu, stosowanych przez naukowców do analizowania zmian klimatycznych. Wyniki tych badań stanowią także podstawę podejmowania decyzji w zakresie polityki klimatycznej. Peter Lemke jest pionierem w swojej dziedzinie i jednym z czołowym ekspertów na świecie. Zebranie danych umożliwiających modelowanie klimatu to zagadnienie wyjątkowo złożone, ale zarazem niezbędne do prowadzenia badań i zrozumienia mechanizmu zmian klimatycznych.

Peter Lemke rozpoczął obserwację związanych z klimatem procesów zachodzących w atmosferze, lodzie morskim i w oceanach jeszcze w latach 70., koncentrując się przede wszystkim na powiązaniach między tymi elementami. Zauważalna naturalna zmienność procesów oraz długookresowe tendencje zmian w atmosferze i w oceanach mają wpływ na lód morski, ponieważ tworzenie się i topnienie lodu zależy w głównej mierze od temperatury powietrza i wody. Trudno jednak odróżnić akcję i reakcję, bowiem pokrywa lodu morskiego zmienia również stan atmosfery i oceanów, ma zatem wpływ na wspomniane wyżej czynniki.

Zdobywca nagrody Bayer Climate Award brał udział w siedmiu kilkumiesięcznych ekspedycjach polarnych na pokładzie niemieckiego lodołamacza badawczego „Polarstern”, z których pięć odbywało się pod jego kierownictwem. Zaowocowały one nie tylko wynikami badań, ale także pozwoliły profesorowi Lemkemu wyciągnąć kilka praktycznych wniosków. Ze względu na panujące w regionach polarnych warunki utrudniające monitorowanie zaangażował się bardzo w rozwój nowych technik pomiarowych, zwłaszcza teledetekcji wykonywanej za pomocą satelity. Między innymi brał udział w pracach zespołu naukowców odpowiedzialnych za funkcjonowanie satelity „CryoSat” Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Obecnie Peter Lemke zajmuje się opracowywaniem modeli umożliwiających analizowanie i przewidywanie regionalnych zmian klimatycznych. Jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie, ponieważ jedynie wiedza dotycząca przyszłego rozwoju klimatu w poszczególnych regionach umożliwia przygotowanie się w odpowiedni sposób na skutki zachodzących zmian.

Prof. Lemke w trakcie jednej ze swoich arktycznych eskapad. / Fot. Biuro prasowe firmy Bayer

Prowadzone przez prof. Lemkego badania dotyczące lodu morskiego doprowadziły do opracowania głównych zasad konstrukcji współczesnych modeli klimatu, stosowanych przez naukowców do analizowania zmian klimatycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię