Podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GreenPower 15 maja br. odbył się Finał Krajowy Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii. Głównym jej organizatorem i inicjatorem był Związek Młodzieży Wiejskiej.

Celem Olimpiady jest sprawdzenie i podniesienie poziomu wiedzy z zakresu OZE wśród młodych ludzi, a także upowszechnianie informacji o nowych technologiach OZE. Inicjatywę podjęto z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych oraz o osobach w wieku do 35 lat, zainteresowanych tą tematyką.

Olimpiada składała się z trzech etapów. Eliminacje środowiskowe prowadzone były w zgłoszonych szkołach ponadgimnazjalnych. Następnie odbyły się eliminacje wojewódzkie, w których udział wzięli laureaci z eliminacji środowiskowych oraz młodzi rolnicy i właściciele gospodarstw agroturystycznych. Całość zwieńczył Finał Krajowy.

W składzie komisji egzaminacyjnej zasiedli specjaliści: dr inż. Magdalena Rogulska oraz Izabela Samson-Bręk z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, dr Stefan Pawlak z Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią, Andrzej Bobrowski, dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu oraz przedstawiciele sponsorów głównych: Jacek Kociński (TBK Ecoenergy), Jakub Kapuśniak (Atlantic Polska) oraz Artur Olszewski (Energia 3000), a także Adrian Piecuch (Związek Młodzieży Wiejskiej).

W finale, składającym się z dwóch części, udział wzięło 36 najlepszych olimpijczyków z finałów wojewódzkich. Najpierw wszyscy uczestnicy pisali test składający się z 50 pytań. Potem dziesięciu najlepszych awansowało do ścisłego finału, podczas którego należało odpowiedzieć na dwa losowo wybrane pytania problemowe i opisowe.
Zwyciężczynią I Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii została Sylwia Kołodziejczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie. Otrzymała ona zestaw kolektorów słonecznych wraz z montażem od firmy TBK Ecoenergy, bilet na wyjazd do Brukseli, ufundowany przez Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego, oraz puchary prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej i prezesa Agencji Rynku Rolnego. Drugie miejsce zajął Szymon Olejniczak, uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze, który otrzymał termodynamiczny podgrzewacz wody od firmy Atlantic Polska, wyjazd do Brukseli oraz puchary. Na trzecim miejscu uplasował się Łukasz Pietras z Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie, którego nagrodzono laptopem od firmy Energia 3000, wyjazdem do Brukseli oraz pucharami.

Trójka najlepszych laureatów będzie mogła ubiegać się o przyjęcie na studia „bez egzaminu” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ponadto laureaci otrzymali zestawy upominkowe od firm Energa Polska oraz Gebrüder Peters.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię