To hasło Pikniku Ekologicznego, który odbędzie się 9 czerwca 2016 r. przy pałacu w Gliśnie (woj. lubuskie). Organizatorem wydarzenia jest Celowy Związek Gmin CZG-12.

CZG-12 jest związkiem międzygminnym utworzonym w 1997 r.  i skupiającym 14 gmin woj. lubuskiego i jedną woj. zachodniopomorskiego. Związek zajmuje się w głównej mierze gospodarką odpadami, rekultywacją starych gminnych składowisk i edukacją ekologiczną mieszkańców gmin członkowskich.

W ramach edukacji ekologicznej już po raz dziewiętnasty prowadzi akcję ?Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole?, w której biorą udział różne placówki z terenu Związku. W ramach akcji uczniowie placówek przez rok szkolny gromadzą, a następnie przekazują dla CZG-12 surowce ( makulatura, butelki PET, baterie, tetra paki). Podziękowaniem za uczestnictwo w akcji dla wszystkich zgłoszonych placówek 9 czerwca organizowany jest piknik ekologiczny.

W tym roku planowana liczba uczestników pikniku wynosi 730 dzieci (w tym 260 z przedszkoli, 240 ze szkół podstawowych, 105 z gimnazjów, 35 ze szkół średnich oraz 90 z pozostałych placówek) oraz ok. 70 koordynatorów, łącznie z 63 placówek.

Podczas pikniku zwycięzcom wręczone będą dyplomy i nagrody, natomiast wszyscy przybyli uczestnicy otrzymają  koszulki z logo CZG-12 oraz logotypem tegorocznej imprezy, zostanie im zapewnione wyżywienie, słodki poczęstunek oraz moc atrakcji.

Do największych atrakcji pikniku możemy zaliczyć:

– dmuchane place zabaw,

– kino hybrydowe zasilane na prąd z elektrorowerów,

– warsztaty tworzenia instrumentów z odpadów i śmieci,

– Eko Dom, czyli stanowisko prezentujące pomieszczenia domowe, na którym uczestnicy zaprezentują dobre nawyki ekologiczne,

– wystawa ?Nie bądź jednorazowy? składająca się z 12 plansz przestawiających możliwości pozytywnych, prostych dla Ziemi działań,

– konkursy prowadzone ze sceny takie jak: segregacja surowców na czas, Eko-kalambury, Eko-memory, plastyczny, zielona rymowanka/rapowanka, zabawy taneczne,

 – malowanie plakatów o tematyce związanej z recyklingiem i ochroną środowiska,

– warsztaty plastyczne recyklingowe,

– ścianka celnościowa oraz tablica reklamowa do robienia śmiesznych zdjęć,

– wioska przygotowana przez harcerzy z Sulęcina, na której będą atrakcje  w postaci wspinaczek linowych, torów przeszkód, zabawy taneczne oraz propagowanie życia w zgodzie z naturą,

– zagroda ZOO zwierzaków z recyklingu,

– stoisko przygotowane przez Technikum Leśne w Starościnie promujące szkołę oraz ochronę roślin i zwierząt,

– stoisko przygotowane przez Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, na którym wykonywane będą proste ozdoby z drewna.

Podczas pikniku wszystkie materiały i gadżety będą miały charakter ekologiczny – uczestnicy otrzymają prezenty w postaci papierowych długopisów, szmacianych toreb, drewnianych jojo, bierek, piłek plażowych oraz innych. Chcąc podnosić kulturę ekologiczną dzieci i młodzieży podczas pikniku będzie promowane hasło ?Nie bądź jednorazowy?, nawiązujące do ograniczania używania opakowań jednorazowych w szczególności torebek foliowych. Hasło to będzie umieszczone w logotypie pikniku i na koszulkach okolicznościowych.

plakat na strone intern

Piknik uzyskał Patronat Honorowy Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka, TVP3 w Gorzowie Wlkp oraz TVP ABC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię