W Luboniu w woj. wielkopolskim trwa akcja ?Kochasz dzieci nie pal śmieci?. Kampania edukacyjna, której inicjatorem jest Fundacja Ekologiczna Arka ma na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta. W ramach akcji w pierwszy weekend marca w skrzynkach mieszkańców Lubonia znalazło się 5 tys. broszur.

Akcja jest prowadzona pod patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. W jej ramach na terenie całego miasta rozklejono 100 plakatów, a do właścicieli domów jednorodzinnych trafiają ulotki informacyjne: „Czas skończyć z tolerowaniem spalania śmieci przez sąsiadów".

Akcja zostanie przeprowadzona w dwóch etapach, na końcu obecnego i na początku kolejnego sezonu grzewczego. W pierwszy weekend marca około 5 tys. broszur znalazło się pocztowych lubońskich skrzynkach pocztowych.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci jest smrodliwy i bardzo szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Podczas spalania emitowane są do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,  tlenek azotu – powodujący podrażnienie, a nawet uszkodzenie płuc ponadto dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.

Szkodliwe substancje przedostają się do organizmu ludzkiego głównie poprzez drogi oddechowe, ale także wraz z pożywieniem. W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci obserwuje się wzrost zachorowań na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadku chorób nowotworowych.

Palenie odpadów skutkuje też odkładaniem się sadzy w kominach, co może być później przyczyną zaczadzenia.

Źródło: www.lubon.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię